6. Sądecka Watra Archeologiczna w Maszkowicach
16 i 17 lipca w malowniczych krajobrazach karpackiego odcinka doliny Dunajca odbędzie się 6. Watra Archeologiczna. W ciągu dwóch dni uczestnicy będą mogli zapoznać się z wybranymi stanowiskami archeologicznymi jak niesamowita, starożytną warownia na Górze Zyndrama czy jaskinia Obłazowa, w której odkryto najstarszy bumerang na świecie!
Organizatorami tego wydarzenia są Towarzystwo Karpackie wraz z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK i Domem Sądeckim w Zarzeczu, zaś wsparcie merytoryczne zapewniają archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pod kierunkiem dr hab. Marcina Przybyły, prof. UJ. Spotkanie odbywa się przy wsparciu Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Sącz oraz we współpracy z Wójtem i Gminą Łącko.
Plan wydarzenia
Sobota 16 lipca w całości poświęcona będzie pozostałościom prehistorycznej fortecy na Górze Zyndrama w Maszkowicach. Tegoroczny sezon wykopaliskowy na tym stanowisku zaczyna się już 11 lipca, w związku z tym zwiedzający będą mieli okazję nie tylko obejrzeć pozostałości unikatowych kamiennych murów sprzed 3,5 tysiąca lat, ale również zajrzeć do otwartego wykopu archeologicznego oraz zapoznać się z najciekawszymi zabytkami odkrytymi na Górze Zyndrama w ciągu ostatnich 10 lat. Po stanowisku oprowadzać będzie Marcin Przybyła.
Niedziela 17 lipca do południa – niedziela rozpocznie się od przyprawiającej o zawrót głowy podróży w czasie – do epoki, w której Tatry skuwał lodowiec, zaś na rozpościerającej się u ich stóp tundrze wypasały się stada mamutów. Magdalena Cieśla i Anna Kraszewska przeniosą watrę do Jaskini Obłazowej, którą na swoje obozowisko wybrali najpierw tajemniczy neandertalczycy, a później pierwsi przedstawiciele naszego gatunku. Z pobytem tych drugich związane jest najsłynniejsze znalezisko z Obłazowej – bumerang wykonany z ciosu mamuta.
Niedziela 17 lipca po południu przewidziane są odwiedziny na dwóch grodziskach położonych na krańcach Kotliny Łąckiej. Mało znany, lecz bardzo interesujący obiekt na Babiej Górze w Zabrzeży to miniaturowa, mieszcząca najwyżej kilka rodzin górska forteca z epoki żelaza. Z kolei tysiąc lat młodsza od niej, potężna warownia w Naszacowicach jest miejscem dokumentującym burzliwe dzieje zachodniej Słowiańszczyzny we wczesnym średniowieczu. Wielokrotnie palony i odbudowywany gród funkcjonował na obrzeżach państwa wielkomorawskiego, doświadczył najazdów Awarów, a później także wojowniczego władcy wielkopolskich Polan, by wreszcie ostatecznie ulec zniszczeniu w okresie kryzysu państwa pierwszych Piastów.
Pełny program 6. Watry Archeologicznej oraz informacje o stanowiskach w Maszkowicach, Zabrzeży i Naszacowicach znajdują się na stronie: www.fortecamaszkowice.pl
Dodatkowe informacje o Jaskini Obłazowej można znaleźć na stronie: archeo.uj.edu.pl/jaskinia-oblazowa
Wydarzenie objęte jest patronatem czasopisma Archeologia Żywa.