17. Małopolski Piknik Archeologiczny „Przed wiekami w Nowej Hucie”
W sobotę, 17 czerwca 2023 roku, po raz siedemnasty odbędzie się coroczny Małopolski Piknik Archeologiczny. Na spotkanie z przeszłością zapraszamy do zespołu dworsko-parkowego w Krakowie Branicach przy ul. Sasanek 2A, siedzibie nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 i trwać będzie do godziny 17.00. Motywem przewodnim tegorocznego pikniku będą pradzieje i średniowiecze obszaru dzisiejszej Nowej Huty. Goście pikniku będą mogli zapoznać się z bogatym zbiorem zabytków pochodzących z tego terenu.
W trakcie plenerowej zabawy będzie można obejrzeć umiejętności rzemieślników reprezentujących nieistniejące już lub zanikające zawody. Tajniki swoich rzemiosł zdradzać będą: krzemieniarz brązownik i garncarz, a chętni będą mogli spróbować zabawić się w ich uczniów. Nie zabraknie grup rekonstruktorskich w strojach z różnych epok prezentujących scenki z pradziejów. W sali muzealnej wystąpi także zespół muzyczny w ramach cyklu „Muzealnie muzykalnie”.
Na spotkanie z przeszłością zapraszamy całe rodziny. Gwarantujemy dobrą zabawę. Dla najmłodszych przygotowaliśmy „Akademię Młodego Archeologa”. To wyjątkowa szkoła dla miłośników archeologii i tych, którzy jeszcze o niej nic nie wiedzą. Pod okiem nauczycieli – specjalistów i archeologów dzieci zdobywać będą umiejętności potrzebne w wykonywaniu tego ciekawego zawodu. Każdy uczeń Akademii otrzyma pamiątkowy dyplom. Na najmłodszych czekają liczne konkursy z nagrodami.
Podczas pikniku można będzie zakupić wyroby rzemieślnicze oraz pamiątki z Muzeum. Plenerową zabawę wzbogaci nastrojowa muzyka.
Zapraszamy 17 czerwca do zespołu dworsko-parkowego w Krakowie Branicach, przy ul. Sasanek 2A, w godzinach od 11.00 do 17.00.
Bilety wstępu: 3 zł od osoby.
Dojazd:
- komunikacją tramwajową (10, 21) do Pleszowa, a następnie autobusem 131 do przystanku „Plastusia” i przejść w kilka minut do Muzeum.
- Komunikacją miejską do przystanku „Szymańskiego” a następnie piechotą ok. 10 minut do Muzeum.
Patronat medialny: Archeologia Żywa