Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy

10 maja 2018 - 8 lipca 2018

5zł – 8zł

Od 10 maja do 8 lipca 2018 roku w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2 prezentowana jest wystawa czasowa „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”, której kuratorem jest archeolog Beata Badura.

Miecze z epoki brązu, zwłaszcza tak zwane antenowe, należą do zabytków rzadkich i cennych pod względem naukowym, ekspozycyjnym i materialnym. W Europie odkryto ich około 180, z czego aż 35 w Polsce. Obecnie w polskich muzeach jest ich 15, pozostałe zaginęły podczas II wojny światowej. Miecz z Kielczy jest jednym z nich.

(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy

Wystawa przybliża nieznaną historię jednego z nich, odkrytego przypadkowo wraz z dwoma innymi na wschód od wsi Kielcza, w województwie opolskim, w 1922 lub 1923 roku. Miecz, który w 1929 roku trafił do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (wówczas Oberschlesisches Landesmuseum) wraz z fragmentem głowni drugiego okazu, zaginął w wojennej zawierusze. Trzeci zaginął wkrótce po odkryciu. Miecze wykonano z brązu, czyli stopu miedzi, około 1000–800 lat p.n.e. Pod koniec 1944 roku Niemcy ewakuowali z bytomskiej placówki najcenniejsze zbiory archeologiczne. Po zakończeniu wojny, podczas szacowania strat, okazało się, że wśród zaginionych zbiorów są także miecze z Kielczy.

Dopiero w 2014 roku został odnaleziony w Muzeum Powiatowym w Nysie. Z wojennej zawieruchy wyszedł poturbowany – mocno ucierpiały rękojeść i głownia. Wykorzystując przedwojenne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, firma The Farm 51 z Gliwic wykonała na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Jest ona prezentowana na wystawie obok oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju eksponatu. Cennemu zabytkowi z Kielczy towarzyszą brązowe miecze ze zbiorów archeologicznych Muzeum.

Wystawę wzbogacą również wykłady (np. „odkrywcy” miecza, Michała Bugaja z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach), lekcje muzealne i warsztaty dla najmłodszych (jak „Excalibur i jego kompania. Najsławniejsze miecze w historii” w sobotę, 12 maja) podczas Pikniku Archeologicznego i Wakacji z Archeologią.

Szczegóły

Początek:
10 maja 2018
Koniec:
8 lipca 2018
Koszt:
5zł – 8zł
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
https://bit.ly/2IAHpsO

Organizator

Muzeum Górnośląskie
Adres e-mail:
sekretariat@muzeum.bytom.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
ul. W. Korfantego 34
Bytom, Śląskie 41-902 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 32-281-82-94 w. 111
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php