Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Na krańcach toruńskiego poligonu – badania archeologiczne Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2015–2020

15 lipca 2021 - 5 listopada 2021

Toruń wydarzenia 2021

Wystawa planszowa pt. „Na krańcach toruńskiego poligonu – badania archeologiczne Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2015–2020” prezentuje wstępne wyniki i odkrycia dotyczące najnowszych badań przeprowadzonych na stanowisku nr 50 w Brzozie koło Torunia.

Efektem prac wykopaliskowych było pozyskanie licznych zabytków krzemiennych datowanych na późny paleolit (XI–IX tysiąclecie p.n.e.). Zadaniem wystawy jest również popularyzacja dziedzictwa archeologicznego i przyrodniczego tej części Polski.

Stanowisko nr 50 w Brzozie (do początku lat 90. XX wieku znane pod nazwą Toruń-Rudak) to jeden z największych kompleksów osadnictwa datowanego na późny paleolit na Niżu Polskim, który położony jest na obrzeżach toruńskiego poligonu artyleryjskiego. To właśnie w tym miejscu znajdują się najstarsze ślady obecności i działalności człowieka w okolicach Torunia wiązane z „łowcami reniferów”. Jest to rejon specyficzny ze względu na swoje walory przyrodnicze i wartość archeologiczną, który dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Gniewkowo i Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu został udostępniony do badań archeologicznych.

Wyniki badań przeprowadzonych w Brzozie w latach 2015–2020 dostarczyły nowych danych źródłowych potrzebnych do rekonstrukcji i weryfikacji zdarzeń kulturowo-chronologicznych związanych z późnym paleolitem w tej części Polski. Mamy nadzieję, że przedstawione na wystawie informacje uwrażliwią Państwa na niepowtarzalne dziedzictwo archeologiczne i przyrodnicze okolic Torunia oraz zwrócą uwagę na potrzebę jego propagowania i ochrony. Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy, która udostępniona będzie w terminie od połowy lipca 2021 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Gniewkowo, Firmy Emtor Sp. z o. o., Narodowemu Centrum Nauki (Projekt NCN Opus 12, nr 2016/23/B/ST10/01067) oraz Kujawsko-Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Toruniu.

Wersja PDF publikacji do pobrania poniżej  ↓

Na krańcach toruńskiego poligonu – badania archeologiczne Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2015-2020

Realizacja wystawy: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Scenariusz, kurator wystawy: dr Beata Bielińska-Majewska

Współpraca: dr hab. Michał Jankowski, prof. UMK, dr Maciej Majewski

Projekt graficzny: Krzysztof Deczyński

Wsparcie finansowe wystawy: Nadleśnictwo Gniewkowo, Firma Emtor Sp. z o. o., Projekt NCN Opus 12, nr 2016/23/B/ST10/01067, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu

Patronat medialny: Archeologia Żywa

Termin: 15 VII – 5 XI 2021 r.; Ratusz Staromiejski, dziedziniec

Szczegóły

Początek:
15 lipca 2021
Koniec:
5 listopada 2021
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Witryna internetowa:
https://muzeum.torun.pl/

Organizator

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Telefon:
56 660 56 12
Adres e-mail:
muzeum@muzeum.torun.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz Staromiejski
rynek Staromiejski 1
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
56 660 56 12
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php