Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Konferencja końcowa projektu „1000 lat Górnych Łużyc”

9 grudnia 2021 09:30 - 16:00

Bezpłatnie
Konferencja Gorne Luzyce

Muzeum Ceramiki wspólnie z Landesamt für Archäologie Sachsen pragną zaprosić wszystkich do udziału we wspólnej konferencji końcowej, podsumowującej projekt, która w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią COVID-19, odbędzie się w trybie online w czwartek, dnia 9 grudnia 2021 r., w godzinach od 9:30 do 16:00.

Choć w ramach projektu zaplanowane są wciąż jeszcze dwie wystawy, to już można podsumować i zaprezentować naukowe wyniki projektu. Temu właśnie będzie służyć ta konferencja podzielona na trzy bloki tematyczne:

  • słowiańskie osadnictwo we wczesnym średniowieczu na obszarze Górnych Łużyc,
  • dzieje Związku Sześciu Miast
  • oraz okres napoleoński na pograniczu śląsko-łużyckim.

Pełny program konferencji można pobrać pod tym linkiem: Program konferencji do pobrania

Zgłoszenia do biernego uczestnictwa należy przesyłać do dnia 7 grudnia na adres: poczta@muzeum.boleslawiec.net. Następnego dnia zgłoszone osoby otrzymają link do konferencji, która będzie przeprowadzona w aplikacji Zoom. Wszystkie wykłady tłumaczone będą symultanicznie na język polski i niemiecki.

Projekt „1000 lat Górnych Łużyc” tworzy podstawę dla całościowej prezentacji dziedzictwa kulturowego 1000-letniej historii Górnych Łużyc. Dzięki współpracy transgranicznej opracowane zostaną przykładowe wystawy i pozamuzealne środki przekazu informacji, które wykorzystają bazy danych i archiwa z Niemiec i Polski. Dzięki digitalizacji i połączenia w sieć, wcześniej oddzielne systemy staną się wzajemnie i trwale dostępne oraz pomogą przezwyciężyć rozdzielenie Górnych Łużyc w historycznej perspektywie na niemiecką i polską część. Badania prowadzone w ramach projektu przybliżą wspólną historię ukazując jak w minionych stuleciach żyli i mieszkali ludzie na tym obszarze. Informacje na temat projektu będą przekazywane poprzez wydarzenia publiczne, takie jak warsztaty, oprowadzania i wycieczki, wystawy muzealne oraz rekonstrukcje historyczne.

Patronat medialny: Archeologia Żywa

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Polska + Google Map

Dodaj komentarz

css.php