Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Grzybiany. Dolnośląski Biskupin i jego tajemnice

20 lipca 2018 - 30 września 2018

Muzeum Regionalne w Chojnowie oraz Muzeum Miedzi zapraszają do zobaczenia wystawy czasowej “Grzybiany. Dolnośląski Biskupin i jego tajemnice”. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od piątku 20 lipca do 30 września 2018 r. Zapraszamy serdecznie!

Położone w pobliżu Legnicy Grzybiany to niezwykle miejsce na mapie stanowisk archeologicznych  w Polsce i Europie. Olbrzymie konstrukcje drewniane odkryte nad brzegiem Jeziora Koskowickiego odsłonięto po raz pierwszy w 1959 r. Odkrycie sprawiło, że Grzybiany porównywane były do wielkopolskiego Biskupina, grodu kultury łużyckiej z połowy VIII w. p. n. e., a współcześnie jednego z najbardziej znanych rezerwatów archeologicznych w Europie Środkowej.

W lokalnej tradycji niemieckiej miejsce to znane było jako „Burgstell”, czyli miejsce obronne. W piśmiennictwie archeologicznym pojawiło się jednak dopiero w 1938 roku. Jego odkrywcą był nauczyciel szkoły powszechnej w Grzybianach Edmund Leuschner, który poinformował o pozostałościach osady ówczesne władze konserwatorskie. Wiek osiedla, określonego w archiwalnym sprawozdaniu jako obronne, ustalono na podstawie znalezionych na powierzchni fragmentów ceramiki na późną epokę brązu i wczesną epokę żelaza.

Pierwsze badania wykopaliskowe na cyplu półwyspu podjęto jednak ponad dwie dekady później. Więcej na temat historii badań w tym wpisie.

Grzybiany. Dolnośląski Biskupin i jego tajemnice – szczegóły

Wystawa, będąca podsumowaniem projektu z lat 2013-2014 pn. Grzybiany. Osada nadjeziorna z epoki brązu i żelaza dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przybliża zarówno wyniki badań archeologicznych, prezentuje najciekawsze zabytki sprzed ponad 2500 lat, odkrywa jednocześnie tajemnice osady znad Jeziora Koskowickiego. Na wystawie zaprezentowano unikatowe eksponaty wykonane z drewna, kości i poroża oraz ceramiki, w tym zbiór kilkudziesięciu zachowanych w całości naczyń. Warto zwrócić uwagę na zabytki pochodzące z pracowni odlewników, ocenić ich umiejętności i kunszt, przyglądając się gotowym ozdobom z brązu.

Wystawie towarzyszyć będą odczyty, warsztaty i lekcje muzealne skierowane do dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Wystawa czynna będzie do końca września 2018 r.

Szczegóły

Początek:
20 lipca 2018
Koniec:
30 września 2018
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , ,
Witryna internetowa:
https://bit.ly/2Nw4UlH

Miejsce wydarzenia

Muzeum Regionalne w Chojnowie
pl. Zamkowy 3
Chojnów, 59-225 Polska
+ Google Map
Telefon:
076 818 83 53
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Muzeum Regionalne w Chojnowie
Telefon:
076 818 83 53
Adres e-mail:
muzeumr@wp.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Dodaj komentarz

css.php