
Fourth International Symposium The Latest Results of American Studies
7 września - 9 września
100 zł – 200 zł
Zapraszamy wszystkich naukowców zajmujących się badaniem obu Ameryk na międzynarodową konferencję Fourth International Symposium The Latest Results of American Studies, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 7–9 września 2022 roku.
Międzynarodowe Sympozjum naukowe jest organizowane przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Polską Akademię Nauk – Oddział we Wrocławiu, a także Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Problematyka Sympozjum dotyczy wyników najnowszych badań z zakresu archeologii, historii sztuki, etnologii, antropologii fizycznej i kulturowej oraz historii obu Ameryk, a także ich znaczenia dla poznania rozwoju społeczeństw prekolumbijskich i kolonialnych tego makroregionu.
Głównym tematem Sympozjum będą wyniki najnowszych badań z zakresu nauk archeologicznych, historii sztuki, antropologii kulturowej i fizycznej, studiów krajobrazowych oraz historii obu Ameryk i ich znaczenia dla zrozumienia ewolucji społeczeństw przedkolumbijskich lub kolonialnych tego makroregionu. Jednocześnie omówione zostaną nie tylko wyniki przeprowadzonych badań, ale także przeprowadzona zostanie dyskusja na temat metod badawczych i sposobów komercjalizacji wyników naukowych na arenie międzynarodowej. Zdefiniowane zostaną także priorytety badawcze światowych studiów amerykanistycznych na najbliższe lata oraz omówione zostaną nowe koncepcje badawcze pojawiające się w dyskursie naukowym.
Jednym z głównych zagadnień poruszanych podczas Sympozjum będą zmiany środowiskowe i klimatyczne oraz ich wpływ na rozwój społeczności prehistorycznych i współczesnych mieszkańców obu Ameryk, a także kwestia antropopresji. W tym kontekście poruszona zostanie kwestia intensyfikacji badań interdyscyplinarnych. Dotyczy to przede wszystkim wykorzystania najnowszych osiągnięć nauk fizyko-chemicznych, medycznych, biologicznych i botanicznych. Prelegenci w oparciu o własne wyniki badań zaprezentują również doświadczenia z zakresu badań nieinwazyjnych oraz możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć technologicznych w zakresie badań w obszarach trudno dostępnych.
Jednocześnie planujemy zorganizować dyskusję dotyczącą szeroko rozumianego dziedzictwa prekolumbijskiego, jego kontekstu społecznego i aspektów metodologicznych. Dlatego serdecznie zapraszamy do nadsyłania referatów związanych z problematyką archeologii publicznej, konserwacji dziedzictwa, postkolonializmu i archeologii tubylczej na terenie obu Ameryk. Spotkanie umożliwi wymianę doświadczeń między różnymi instytucjami badawczymi i będzie doskonałą okazją do dyskusji na temat różnych aspektów amerykanistyki. Niewątpliwie spotkanie przyczyni się również do nawiązania kontaktów między instytucjami oraz integracji naukowców z różnych krajów. Miejscem konferencji będzie Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest jednym z najstarszych i największych ośrodków akademickich w Polsce.
Formularz rejestracyjny:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfxV2Fs6bgocmW4s15qtQQFdf7qAgIKoDYLLjUMlYy4YQQ4Rw/viewform
Termin rejestracji zgłoszeń upływa 15 czerwca 2022 r.
Najbardziej szczegółowe i aktualne informacje – w tym szczegóły dotyczące naboru referatów, zasad zgłaszania się i opłat – znaleźć można na stronie internetowej i profilu Facebook.
- kontaktowy e-mail: confamer2022@gmail.com
- profil na Facebooku: https://www.facebook.com/The-Latest-Results-of-American-Studies-674765542942100
- strona internetowa: http://confamer2022.archeo.uni.wroc.pl/
Wydarzenie objęte patronatem medialnym czasopisma „Archeologia Żywa”.