Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Fortece na bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia

18 czerwca 2021 17:00 - 18 września 2021 17:00

Fortece na bagnach wystawa

Grodziska, pozostałości dawnych fortec górujących w krajobrazie pogranicza, od dawna rozpalały wyobraźnię badaczy i fascynatów przeszłości. O Wiźnie czy Tykocinie wspominał już Zygmunt Gloger, a wiele następnych pokoleń archeologów z każdym nowym sezonem badań ujawnia kolejne ich tajemnice.

Dziś już na stałe wpisały się one w krajobraz kulturowy Podlasia, naszą powszechną świadomość i wyobrażenie okresu średniowiecza na pograniczu mazowiecko-rusko-jaćwieskim. Wiele się jednak zmienia, a postęp technologiczny nieustannie zmusza nas do podejmowania nowych wyzwań i weryfikacji wykreowanego już obrazu przeszłości. Tak było i tym razem, gdy technologia pozwoliła nam ujrzeć to, co w zasadzie niewidoczne, ukryte w gęstych lasach i na bagnach…

Tam czekały na nas dawno zatarte ślady potężnych niegdyś fortyfikacji. Były one jednak ze wszech miar dziwne. Nie przypominały znanych dotychczas grodzisk czy szańców. Nie wspominali o nich średniowieczni kronikarze, brakuje ich też na starych mapach. Miejsca te były już opuszczone kilkanaście wieków wcześniej. Trwały zapomniane przez kolejne tysiąclecia.

Dopiero teraz zaczęliśmy odkrywać ich tajemnice. Z każdym wbiciem łopaty, wiemy coraz więcej. Padają następne pytania. Powoli odsłaniamy nową kartę prahistorii Podlasia, kartę zapisaną w ziemi niemal trzy tysiące lat temu, w epoce złocistego metalu – brązu. Jakie znaczenie miałaby jednak nasza praca, gdyby jej celem nie było podjęcie próby przedstawienia szerszej publiczności wizji ówczesnych zdarzeń – stworzenie swoistej opowieści o Fortecach na Bagnach i ludziach sprzed tysięcy lat. Podjęliśmy się tego zadania przygotowując dla Państwa wystawę pt. „Fortece na Bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia”.

Kuratorzy wystawy: Adam Wawrusiewicz, Aleksander Piasecki

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 czerwca o godz. 17.00 w białostockim Ratuszu, Rynek Kościuszki 10.  Ekspozycja będzie prezentowana do 18 września 2021 r.

Więcej na temat wystawy możecie posłuchać i zobaczyć na naszym kanale YouTube

Poniżej zapis naszego spotkania z badaczami tych stanowisk i kuratorami wystawy, przeprowadzonego w ramach cotygodniowego cyklu webinarów pt. KONTEKST

Podlaskie fortece na bagnach - A. Wawrusiewicz, A. Piasecki, K. Żurek | KONTEKST 30

Patroni medialni

Szczegóły

Początek:
18 czerwca 2021 17:00
Koniec:
18 września 2021 17:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
http://muzeum.bialystok.pl/ratusz-w-bialymstoku/wystawy-czasowe/

Miejsce wydarzenia

Ratusz w Białymstoku
Rynek Kościuszki 10
Białystok, 15-426 Polska
+ Google Map
Telefon:
85 740 77 31
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php