Doktor | Strona

Archeolog i historyk, adiunkt w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Prowadzi badania dotyczące wczesnośredniowiecznych dziejów ziem pruskich, wschodniej części Pomorza oraz tzw. pogranicza słowiańsko-bałtyjskiego. Obecnie realizuje projekt „„Wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy w Ciepłem. Piastowski klucz do Pomorza Wschodniego”.

Archeologia Żywa 2 (96) 2025

Choć rewolucja neolityczna to termin powtarzany do znudzenia w podręcznikach, jego znaczenie nadal pozostaje przedmiotem naukowej debaty. Czy naprawdę był to gwałtowny przełom? A może długi, złożony proces, który przebiegał różnie w zależności od regionu? Jak wyglądało życie ludzi, którzy zaczęli uprawiać ziemię, budować … Czytaj więcej…

archeologia żywa numer i wydanie cyfrowe

Archeologia Żywa 1 (95) 2025

Chrześcijaństwo – religia, która ukształtowała świat, jest tematem najnowszego numeru „Archeologii Żywej”. Przyglądamy się jego początkom, wpływowi na rozwój cywilizacji oraz najnowszym odkryciom archeologicznym, które rzucają nowe światło na kluczowe wydarzenia z dziejów tej religii. Od Soboru Nicejskiego po chrystianizację Pomorza – zapraszamy do … Czytaj więcej…

Archeologia Żywa numer o ewolucji

Archeologia Żywa 4 (94) 2024

Odkryj tajemnice naszych przodków w najnowszym numerze „Archeologii Żywej”! Czy pochodzimy od małpy? Dlaczego teoria ewolucji, nie jest „tylko” teorią? Jak blisko spokrewnieni jesteśmy z neandertalczykami? Kiedy Homo sapiens pojawił się w Europie? Odpowiedzi na te i liczne inne pytania znajdziesz w ostatnim numerze … Czytaj więcej…

Archeologia Żywa 2 (92) 2024

Najnowsza „Archeologia Żywa” 2 (92) 2024 zabierze Was w prawdziwą kulinarną podróż! Trudno uwierzyć, że jeszcze stosunkowo do niedawna informacje na temat tego, co jedli nasi przodkowie, byliśmy zmuszeni czerpać wyłącznie z odkrywanych kości, ewentualnie zwęglonych pozostałości potraw. Rozwój nowoczesnych technologii i współpraca archeologii … Czytaj więcej…

Archeologia Żywa 1 (91) 2024

Najnowszy numer „Archeologii Żywej” 1 (91) 2024 przejmują kobiety! Od niedocenianych, bezimiennych bohaterek epoki kamienia, przez mieszkanki starożytnego Bliskiego Wschodu, aż po mitologiczne postacie, zapomniane królowe i średniowieczne wieszczki. Odkrywamy różnorodność ról i pozycji kobiet, analizowanych przez pryzmat biologii, archeologii i historii. Poznamy ich … Czytaj więcej…

Te jedne z najczęściej badanych przez archeologów obiektów nie tylko dostarczają nam licznych informacji o życiu, a często i tragicznym końcu mieszkańców lub obrońców.

Archeologia Żywa 4 (90) 2023

Grodziska, twierdze, zamki, forty i obozy – o tym w najnowszym numerze „Archeologii Żywej” 4 (90) 2023. Te jedne z najczęściej badanych przez archeologów obiektów nie tylko dostarczają nam licznych informacji o życiu, a często i tragicznym końcu mieszkańców lub obrońców. Jednocześnie są jednymi … Czytaj więcej…

Archeologia Zywa 89

Archeologia Żywa 3 (89) 2023

Zapraszamy na fascynującą podróż dawnymi szlakami handlowymi w najnowszym numerze „Archeologii Żywej“. Odkryjemy tajemnice neolitycznych kopalni w Krzemionkach, śledzimy losy Szlaku Bursztynowego, odwiedzamy starożytne Dolne Morze, a także zanurzmy się w antycznych opowieściach o wyprawach po pieprz do Indii. Poczuj rytm średniowiecznych rynków, poznaj … Czytaj więcej…

Ciepłe PKP – Piastowski klucz do Pomorza

Celem projektu  „Wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy w Ciepłem. Piastowski klucz do Pomorza Wschodniego” jest zbadanie ważnego ośrodka kulturowego w Ciepłem na Pomorzu Wschodnim i poznanie jego roli w procesie włączania tego regionu do pierwszego państwa polskiego. Kierownik projektuSławomir Wadyl Czas trwania2022–2026 PartnerzyMuzeum Archeologiczne w Gdańsku … Czytaj więcej…

Gdańscy archeolodzy odkrywają cmentarzysko w Ciepłem

Ciepłe to mała nadwiślańska wieś w Pomorskiem, położona dwa kilometry na północny wschód od Gniewu w powiecie tczewskim. To właśnie tam archeolodzy przebadali, metr po metrze, wczesnośredniowieczne cmentarzysko, użytkowane od X/XI do połowy XII wieku. Obecnie trwają badania i specjalistyczne analizy, które pozwolą odkryć … Czytaj więcej…

css.php