Dzienikarka PAP | Strona

Dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej

W porównywanych ze sobą przedstawieniach z Toro Muerto i sztuki ludu Tukano powtarzają się pewne sekwencje

Czym są petroglify z Toro Muerto? Nowe ustalenia Polaków

Wzory geometryczne, linie, zygzaki, które towarzyszą wizerunkom tancerzy (danzantes) wyrytych w blokach skalnych peruwiańskiego Toro Muerto to nie węże czy pioruny, ale zapis pieśni – sugerują polscy naukowcy, analizujący sztukę naskalną sprzed 2 tys. lat. W Peru znajduje się jedno z najbogatszych w sztukę … Czytaj więcej…

Widok Portyku Jońskiego I Kapitelu Korynckiego

W starożytnym Nea Pafos ceramikę głównie produkowano lokalnie

Mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos naczynia kuchenne produkowali sami. Garncarze nie wkładali wiele czasu w ich produkcję, a garnki i rondle wykonywali w dużych ilościach. Zrobione były z gliny, pozbawione dekoracji, często pękały – wynika z badania polskich archeolożek. W starożytności Cypr znajdował się najpierw … Czytaj więcej…

Przęśliki na wystawie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Jak przywrócić znaczenie dawnemu włókiennictwu w Europie?

Nowe spojrzenie na historię Europy, w którym uwypuklona jest rola włókiennictwa jako jednej z kluczowych gałęzi wytwórczości i ekonomii – jest celem międzynarodowego projektu badawczego, prowadzonego przez UW. Wśród jego efektów jest dostępny online cyfrowy atlas dziedzictwa włókienniczego całego kontynentu. „W przeszłości widok obracającego … Czytaj więcej…

Tkaniny źródłem wiedzy o życiu mieszkańców Starej Dongoli

Niebieski chronił przed złem. Tkaniny ze Starej Dongoli zbadane przez polski zespół

Mieszkańcy Starej Dongoli (Sudan) recyklingowali ubrania, bo wiedzieli, że produkcja tkanin jest bardzo droga i czasochłonna. Swoje szaty barwili oszczędnie, ale szczególnie lubili kolor niebieski, który nie tylko ładnie wyglądał, ale i miał chronić przed złem. Dodatkowo, ważne jest podkreślenie, że kultura łużycka nie … Czytaj więcej…

Widok z lotu ptaka na ruiny fortu Apsaros

Piec do wypalania ceramiki i amfory odkryte w rzymskim forcie Apsaros

Piec do wypalania ceramiki i pozostałości amfor do transportu wina odkryli archeolodzy podczas badań rzymskiego fortu Apsaros, znajdującego się w Gruzji. Odkrycie pozwala sądzić, że na terenie fortu, być może po częściowej ewakuacji wojska, prowadzono działalność produkcyjną na potrzeby rzymskiej armii. Apsaros (pod taką … Czytaj więcej…

Znaleziska dostarczają dowodów na to, że ludzie neandertalscy kilkukrotnie odwiedzili ten region

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryte w Raciborzu-Studziennej

Wyroby kamienne sprzed co najmniej 130 tys. lat odkryli archeolodzy na terenie Raciborza. To najstarsze ślady pobytu człowieka na przedpolu Bramy Morawskiej i dowód, że neandertalczycy kilkukrotnie odwiedzili ten region, pozostawiając wyroby kamienne na dnie ówczesnej doliny rzecznej. Prace archeologiczne w zachodniej części Raciborza, … Czytaj więcej…

Badania grodziska miały za zadanie zweryfikować moment powstania, intensywność użytkowania i czas istnienia grodu

Nowe odkrycia na cmentarzysku i grodzisku w Ciepłem

Bogato zdobione okładziny łęku siodła oraz grobowiec mężczyzny pochowanego z włócznią i ostrogą odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego w Ciepłem na Pomorzu Wschodnim. Starają się oni ustalić znaczenie tego grodu dla pierwszych władców piastowskich. Wczesnochrześcijański kompleks osadniczy w Ciepłem koło Gniewu tworzą trzy grody, kilka osad … Czytaj więcej…

Ptolemais to jedno z największych starożytnych miast greckich, położone na terenie Cyrenajki

Polscy archeolodzy ponownie badają starożytną Ptolemais

Po 13 latach nieobecności, spowodowanych wojną domową w Libii, archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego wracają do badań Ptolemais, dużego starożytnego miasta na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednym z ich zadań będzie odtworzenie oryginalnej linii brzegowej tamtejszego portu. Ptolemais to jedno z największych starożytnych miast greckich, położone na … Czytaj więcej…

css.php