Archeologia Żywa 6 (52) 2010

|


Słowa kluczowe:

Jedna z ostatnich, niemal nieznanych przedinkaskich kultur archeologicznych południowego Peru (Chiribaya) wraca na karty historii.

Okazuje się, że zaawansowane techniki mumifikacyjne znały dużo wcześniej od Egipcjan społeczności Ameryki Południowej. Będzie i o tym i o innych tematach.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 6/2010

  • Chiribaya odsłania tajemnice  Kilkadziesiąt grobowców z bogatym wyposażeniem zbadali polscy naukowcy na cmentarzysku El Pino. Panują tam bardzo dobre warunki klimatyczno-glebowe, dzięki czemu zabytki archeologiczne doskonale się zachowują. Szczątki organiczne mogą przetrwać w ziemi w dobrym stanie nawet setki lat. W trakcie prac archeolodzy z Wrocławia odkryli niemalże kompletne zmumifikowane szczątki dwóch dorosłych mężczyzn, kobiety i dziecka.
  • Najstarsi w Polsce / Hominidy pojawiły się na naszych ziemiach już 800 tys. lat temu! Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego odkryli w Kończycach najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich. Są one prawie o 300 tys. lat starsze od dotychczas znanych u nas pierwszych śladów ludzi.
  • Książę spod autostrady / Książę pochowany pod autostradą… To nie scena otwierająca kolejny kryminał Agaty Christie, tylko znalezisko rzeszowskich archeologów pracujących na terenie budowy autostrady A4. Badacze odkryli tam bogato wyposażony grób sprzed pięciu tysięcy lat.
  • Czermno – nowe otwarcie! / Ostatni z nieodkrytych dotąd kościołów w środkowej Europie został odkryty! Zdjęcia lotnicze oraz nowoczesne badania nieinwazyjne potwierdziły, że ziemia na podgrodziu Czerwienia kryje relikty murowanej, prostokątnej budowli z absydą.
  • Regalskeppet – podwodne wehikuły czasu / Niskie zasolenie, brak żarłocznego małża świdraka okrętowca i burzliwe dzieje otaczających je państw – to jego zalety. Wody Bałtyku kryją prawdziwy skarbiec, obfitujący we wraki, które dla archeologów mają wartość złota. Tylko w latach 20. XVII wieku flota szwedzka straciła piętnaście z największych okrętów, w tym „Solena” podczas bitwy pod Oliwą w 1627 roku i zbudowanego rok później „Wazę”. Niemal pół wieku później na dno poszła jednostka flagowa „Kronan”. Te największe i najlepiej wyposażane okręty określano mianem Regalskeppet, czyli Okrętów Królewskich.
  • DNA archeologii / Archeologia skupia wokół siebie wiele dyscyplin. Poza naukami humanistycznymi czerpie z dziedzin przyrodniczych. A ostatnimi czasy zbliżyła się z genetyką. Rebecca Cann twierdzi, że wszyscy ludzie pochodzą od jednej kobiety, żyjącej ok. 200 tys. lat temu w Afryce. Teorię tę próbował podważyć genetyk Akan Templeton, zarzucając badaczce tendencyjny dobór danych.
  • Grota Jana Chrzciciela / Grota Jana Chrzciciela została odkryta w pobliżu Ain Karem, niedaleko od Jerozolimy! Teoria Shimona Gibsona − słynnego archeologa biblijnego nie została przyjęta bezkrytycznie. Oponenci zalecają ostrożność.
  • Polskie piramidy z Wietrzychowic / Kujawy w okolicy Izbicy Kujawskiej to obszar obfitujący w megality. Ich pozostałości zachowały się tu zwłaszcza w okolicy Wietrzychowic, Gaju i Sarnowa. Większość z nich znajduje się pod opieką Parku Kulturowego Wietrzychowice. Najłatwiej dojechać tam, kierując się z Koła (od południa) lub Włocławka (od północy) na Izbicę Kujawską drogą nr 270; interesujące nas megality znajdują się prawie dokładnie między tymi miejscowościami.
  • Festung Breslau w wykopie / Ślady odkryte na czaszkach w parku przy Teatrze Lalek wskazywały na gwałtowną śmierć obydwu pochowanych. Grób pochodził z ostatnich dni obrony Wrocławia w 1945 roku.

REAKTYWACJA ARCHEOLOGII ŻYWEJ

Archeologia Żywa po pięciu latach przerwy powróciła! Od 2017 r. w formie kwartalnika czasopismo znów jest regularnie wydawane. Zmiany w składzie redakcyjnym wiążą się również z innym kierunkiem, w którym podąża czasopismo. Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym FacebookuTwitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!


Każdy z naszych numerów dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie – od numeru AŻ 65 proponujemy wydanie cyfrowe.

Życzymy miłej lektury!

Dr hab., prof. PAN | Oficjalna strona

Redaktor naczelny „Archeologii Żywej” w latach 2008–2012. Zwiedził większość świata próbując dostarczyć Czytelnikom najświeższych i najciekawszych wieści. Aktualnie pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Dodaj komentarz

css.php