Mumie kojarzymy ze starożytnym Egiptem. Nad Nilem odkryto doskonale zachowane ciała egipskich władców. Mumie pośledniejszych obywateli kraju faraonów można oglądać w muzeach całego świata.
Okazuje się, że zaawansowane techniki mumifikacyjne znały dużo wcześniej od Egipcjan społeczności Ameryki Południowej. Będzie i o tym i o innych tematach.
ARCHEOLOGIA ŻYWA 1/2011
- Sarnath – tutaj zaczął się buddyzm
- Zatrzymać zmarłych – sztuka mumifikacji [pełny artykuł dostępny również na stronie]
- Matrix, czyli iluzja archeologii
- Na wielkim ekranie
- Najważniejsze polskie osiągnięcia archeologiczne 2010 roku
- Skarb z Bonina
- Sztuka situl z tęsknoty
- Rysunki z Krainy Wąwozów
- Perła z Kataru – ruiny Az-Zubary
- Zdrajca natchniony, o Ewangelii Judasza raz jeszcze
- Odkrywca starożytnej Samarkandy
- Piastowski gród w Gieczu
- Dr Nickel w Poznaniu – o ironii historii
- Słowiańskie fascynacje w sztuce Stanisława Jakubowskiego
REAKTYWACJA ARCHEOLOGII ŻYWEJ
Archeologia Żywa po pięciu latach przerwy powróciła! Od 2017 r. w formie kwartalnika czasopismo znów jest regularnie wydawane. Zmiany w składzie redakcyjnym wiążą się również z innym kierunkiem, w którym podąża czasopismo. Przypominamy, że na naszej stronie głównej zamieszczamy zwykle najważniejsze informacje i dłuższe artykuły. Naszą pozostałą aktywność możecie śledzić na naszym Facebooku, Twitterze i Instagramie, do czego serdecznie zachęcamy!
Każdy z naszych numerów dostępny jest w kioskach i salonach prasowych w całej Polsce. Wiemy, ze czasami macie problemy z odnalezieniem Archeologii Żywej. Niestety, jako Redakcja nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to co zamawiają właściciele kiosków i salonów prasowych. Z naszej strony umowy są podpisane, lecz to od Was zależy czy będzie ona dostępna. Dlatego spytajcie się w pobliskim kiosku czy istnieje możliwość zamówienia AŻ. Pewnie będzie to możliwe. Alternatywnie – od numeru AŻ 65 proponujemy wydanie cyfrowe.
Życzymy miłej lektury!
Redaktor naczelny „Archeologii Żywej” w latach 2008–2012. Zwiedził większość świata próbując dostarczyć Czytelnikom najświeższych i najciekawszych wieści. Aktualnie pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.