Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat
Do 18 kwietnia 2022 roku wystawa „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat”, wygrała w kategorii „Najlepsza wystawa czasowa 2021” w plebiscycie magazynu Archeologia Żywa dostępna jest w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Skąd ten pomysł? Jakiś czas temu informowaliśmy o współpracy, jaką nasze Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie nawiązało z Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim i fantastycznym obiektem, jakim jest tamtejsza Faktoria. W międzyczasie Gmina Hrubieszów, z racji wspólnych gockich korzeni podpisała list intencyjny o współpracy z Miastem Pruszcz Gdański. Były to zatem doskonałe preteksty, by w regionie hrubieszowskim zaprezentować gockie zabytki z Pomorza oraz opowiedzieć o interesujących zagadnieniach związanych z badaniami szkieletów dawnych gockich mieszkańców z północy obszaru Polski.
Kuratorką wystawy planszowej poświęconej zagadnieniom antropologicznym jest dr Aleksandra Pudło, natomiast towarzyszące jej zestawy zabytków, pochodzące głównie z cmentarzysk pruszczańskich, stanowiące przykłady wyposażenia kilku grobów inhumacyjnych kultury wielbarskiej z faz B1 – C2/C3, zostały przygotowane przez Ewę Adamską-Grzymałę oraz Małgorzatę Tuszyńską z Działu Okresu Wpływów Rzymskich z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jako ich uzupełnienie dołączono tablice dotyczące wybranych grobów z Pruszcza Gdańskiego oraz wizerunki kobiet, które były opracowane i wykonane na wystawę czasową „Rzemieślnicy czy artyści, Ozdoby kobiece z Pomorza u schyłku starożytności”, prezentowaną w MAG na przełomie 2015 i 2016 roku. Ich autorką jest plastyk, Joanna Glinkowska-Kowalewska, pracownik Działu OWR MAG.
Wystawa towarzyszy wydarzeniom związanym z podsumowaniem realizacji projektu „Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego”, realizowanego w latach 2020-2021 dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny: Archeologia Żywa