Konferencja „Archeologia pól bitewnych”

Registrations have closed.
Konferencja „Archeologia pól bitewnych”

Konferencja „Archeologia pól bitewnych”

przez
387 387 people viewed this event.

Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu, Akademia Sztuki Wojennej oraz Katedra Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zapraszają na Konferencję naukową pt. „Archeologia pól bitewnych”, która odbędzie się w dniach 12-13 września 2023 roku we Wrocławiu, przy ul. Pretficza 24.

Na początku XIX wieku historycy, archeolodzy oraz amatorzy pasjonujący się historią konfliktów zbrojnych zainteresowali się w znacznie szerszym zakresie miejscami walki niż samą bitwą jako wydarzeniem historycznym, tak narodziła się archeologia pól bitewnych. W rezultacie zaczęto szukać innych źródeł informacji, niż tylko pisane i kartograficzne. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku formalnie nazwano i zdefiniowano tę nową dyscyplinę. Początek obecnego stulecia to natomiast rozwój metodologii i metodyki. Wtedy określono ją jako jedną z dziedzin archeologii.

Podniesienie społecznej świadomości w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego w postaci pól bitewnych, stanowiących zasoby nieodnawialne, ograniczone oraz narażone zarówno na czynniki naturalne, jak i antropogeniczne, to jeden z celów niniejszej konferencji. Organizatorzy pragną ukazać niebagatelną rolę badań archeologicznych w procesie ustalania, a często odkrywania zupełnie nowych faktów, zmieniających dotychczasową wiedzę na temat wojen i prowadzonych podczas nich batalii. Zadaniem prelegentów będzie również promowanie potencjału miejsc bitewnych i wskazywanie szerokich możliwości ich wykorzystania na rzecz rozwoju kulturalnego, gospodarczego i społecznego nie tylko wśród ludności lokalnej. Konferencja może być zatem doskonałym przyczynkiem do szerokiej dyskusji nad problematyką archeologii pól bitewnych oraz naturalną platformą wymiany doświadczeń i poglądów wśród badaczy, nauczycieli i miłośników reprezentujących różne dziedziny i specjalności naukowe, począwszy od archeologów, a na historykach i historykach wojskowości skończywszy.

Ponadto w trakcie konferencji przedstawiona zostanie koncepcja programu „ARCHEO-WETERAN”, którego autorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzeniu towarzyszyć będą także pokazy praktycznego użycia nowoczesnych skanerów 3D oraz georadaru.

Konferencja składać się będzie z 5 paneli

  1. I. Wystąpienia zaproszonych gości.
  2. II. Fakty ziemi wydarte czyli dotychczasowe ustalenia historyczne w kontekście najnowszych badań archeologicznych.
  3. III. Zachowanie dziedzictwa narodowego – wymiar wojskowy.
  4. IV. Archeologia, Architectura militaris i nowoczesne technologie w ochronie dóbr kultury.
  5. V. Moderowana dyskusja poświęcona roli archeologii pól bitewnych w edukacji.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane tylko wybrane referaty. Wszystkich zapraszamy do zgłaszania udziału w publikacji pokonferencyjnej, która ukaże się w specjalnym wydaniu czasopisma międzynarodowego „Security and Defense Quaterly” (70 punktów za publikację) – warunkiem wydania tekstu będzie pozytywna recenzja. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Patronat medialny „Archeologia Żywa

Organizatorzy