„Terra Sigillata – Porcelana Antyku?” – wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Registrations have closed.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

„Terra Sigillata – Porcelana Antyku?” – wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

46 46 people viewed this event.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wykład zatytułowany: „Terra Sigillata – Porcelana Antyku?”, który wygłosi dr Andrzej Przychodni. Wydarzenie odbędzie się 22 marca 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej zatytułowanej „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu do 15 maja 2024 r. Po wykładzie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Terra Sigillata to rodzaj cienkościennej ceramiki, która była produkowana i używana w Imperium Rzymskim od I w. p.n.e. do III w. n.e. Charakteryzuje się ona gładką, często czerwoną lub pomarańczową powierzchnią, która jest wynikiem szczególnego procesu wypalania i pokrywania specjalnym rodzajem gliny, która po wypaleniu staje się błyszcząca i nieprzepuszczalna. Terra Sigillata była masowo produkowana i używana nie tylko w Rzymie, ale też eksportowana do wielu części Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, co czyni ją ważnym środkiem do badania handlu i kulturowych wpływów Rzymu. Używana głównie do celów stołowych, ceramika ta często była zdobiona motywami mitologicznymi, zwierzęcymi czy roślinnymi, co dodatkowo zwiększa jej wartość archeologiczną i historyczną.

Podczas wykładu zostaną przedstawione najnowsze wyniki badań, odkrycia archeologiczne oraz interesujące teorie dotyczące rozprzestrzeniania się tej wyjątkowej formy ceramiki i jej wpływu na kulturę i gospodarkę lokalnych społeczności. Ponadto, zostanie omówiony kontekst historyczny oraz gospodarcze i kulturowe powiązania między Imperium Rzymskim a ziemiami dzisiejszej Polski.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Głównym założeniem wystawy „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego. Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów  Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki
z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Patronat medialny nad wystawą sprawują: Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, Archeologia Żywa, Odkrywca, Magazyn Historyczny Mówią Wieki, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz portalem tyna.info.pl, STV.INFO, Lokalna TV, iTV Wisła.

 

Date And Time

22-03-2024 @ 17:00 to
22-03-2024
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends