ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny

Registrations have closed.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, Miasto Pruszków

ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny

23 23 people viewed this event.

We wrześniu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie po raz drugi zorganizuje ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny.

Inspiracją do powstania tego wydarzenia jest chęć rozbudzenia w mieszkańcach Pruszkowa i Mazowsza świadomości znaczenia ich regionu w historii starożytnego świata. Chcemy pokazać, że tematyka archeologiczna ściśle wiąże się z teraźniejszością i może być prezentowana w nietuzinkowy sposób. Celem Festiwalu jest przybliżenie lokalnej społeczności jednego z największych odkryć archeologii polskiej, czyli sięgającego starożytnych czasów ośrodka hutniczego na obszarze zachodniego Mazowsza, gdzie łączyły się wpływy Imperium Rzymskiego, Celtyki i plemion barbarzyńskich zamieszkujących nasze tereny. Skupimy się na dwóch głównych zagadnieniach: Mazowieckim Centrum Metalurgicznym i kulturze antycznej. Będzie to wydarzenie z pogranicza nauki, sztuki oraz rozrywki, kreujące nowy wizerunek Pruszkowa jako miasta archeologii i sztuki. Planujemy różnorodne formy aktywności skierowane do odbiorców w każdym wieku.

ARTEfakty – przegląd atrakcji

  • REKONSTRUKCJE przedstawiające arkana starożytnych zawodów i profesji, o których rzadko można usłyszeć w „oficjalnych” narracjach historycznych.
  • UCZTA TRYMALCHIONA – widowisko inspirowane motywami z „Satyrikonu” Petroniusza, wprowadzające w fascynujący świat uczt organizowanych przez rzymskie elity okresu wczesnego Cesarstwa.
  • PROJEKT EDUKACYJNY – specjalnie przygotowany na potrzeby Festiwalu spektakl teatru Kamishibai opowiadający o starożytnych hutnikach.
  • KOMIKS promujący Mazowieckie Centrum Metalurgiczne.
  • SPEKTAKL ULICZNY – Teatr Woskresinnia – „Spotkać Prospera” – na fabułę spektaklu składają się cztery sztuki Williama Szekspira: „Burza”, „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej” i „Hamlet”. W każdej z nich można odnaleźć nawiązania do tekstów starożytnych.
  • DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE inspirowane tematyką Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego. „ARTYŚCI KONTRA NAUKOWCY” debata dotycząca różnych aspektów życia codziennego społeczności pradziejowych, która będzie również okazją do dyskusji na temat popularyzacji dziedzictwa. Wystąpienia naukowców staną się inspiracją dla procesu twórczego artystów.
  • STACJA SITODRUK – tworzenie własnych niepowtarzalnych projektów wzorów inspirowanych historią starożytną i odbijanie ich na bawełnianych torbach lub dyplomach.
  • STACJA SZABLON – uczestnicy będą tworzyć kolaż z szablonów nawiązujących do historii hutnictwa, na specjalnie przygotowanych ściankach gipsowo-kartonowych.
  • WARSZTATY DLA DZIECI „Sztuka tworzenia w mroku” – zapoznamy się z najstarszymi przejawami twórczości artystycznej człowieka i spróbujemy ją odtworzyć.

ARTEfakty – dodatkowe informacje

Festiwal jest projektem skierowanym zarówno do osób, które chcą się zaangażować w wydarzenie przez dłuższy czas (kilkudniowe warsztaty), jak i do tych, którzy pozostając bardziej obserwatorami, chcą korzystać z jednodniowej oferty wypełnionej różnorodnymi propozycjami (stanowiska rekonstrukcyjne, widowisko, wykłady, spotkania, warsztaty). Wszystkie działania odbywające się w placówkach edukacyjnych, muzeum i przestrzeni miejskiej poprowadzą profesjonaliści (edukatorzy muzealni, animatorzy, naukowcy oraz artyści), aby w atrakcyjny i jak najciekawszy sposób przybliżyć odbiorcom świat starożytnych mieszkańców dzisiejszych okolic Pruszkowa.

Pierwsza edycja Festiwalu ARTEfakty w 2016 roku, w której uczestniczyło ponad 4000 osób pokazała, że mieszkańcy Pruszkowa są bardzo otwarci na wychodzący w przestrzeń miejską sposób przekazywania wiedzy historycznej i archeologicznej. Jesteśmy przekonani, że w tym roku liczba odbiorców będzie równie duża, o ile nie większa.