5 powodów, dla których warto pojechać na SMAŻ 2022!

SMAŻ 2022, czyli 3 dni (17-19.06.2022) pełne atrakcji i archeologii już tuż-tuż. W tym roku naszym partnerem jest Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, ale uczestnicy zobaczą o wiele, wiele więcej. Oto 5 najważniejszych powodów, dla których warto pojechać na nasze tegoroczne wydarzenie.

Germanie wytwarzali monety co najmniej 200 lat wcześniej, niż do tej pory sądzili badacze

1. Poznasz historię polskich ziem, której nie uczą w szkołach

Czy choć raz przyszło Ci do głowy, że fajnie byłoby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, co działo się u nas przed Mieszkiem I? O tym właśnie będzie przez całe 3 dni: w trakcie piątkowych wykładów, sobotniej wycieczki, niedzielnego zwiedzania i wieczornych rozmów.

2. Zwiedzisz największe archeologiczne atrakcje okolic Gór Świętokrzyskich

Ludzie pojawili się na naszych ziemiach tak dawno temu, że trudno to sobie wyobrazić. Choć wciąż nie wiemy o nich wszystkiego, to nasi poprzednicy pozostawili po sobie sporo śladów, które dziś zobaczyć można w niesamowitych muzeach, skansenach i rezerwatach archeologicznych. Wybraliśmy, naszym zdaniem, wszystkie najciekawsze, jak np. świętą górę pierwszych Słowian!

3. Zobaczysz jedyne w Polsce kopalnie krzemienia sprzed 5000 lat

Krzemionki, to miejsce niezwykłe! Możliwe, że kopalni podobnych do Krzemionek dawno, a raczej bardzo dawno temu, było w Europie sporo. Jednak to właśnie te zachowały się do naszych czasów w tak świetnym stanie. To miejsce jest niesamowitym świadectwem rozpoczęcia zorganizowanego procesu wydobycia i produkcji pierwszych narzędzi, przełomu technologicznego, społecznego i intelektualnego. W końcu nie bez powodu Krzemionki są jedynym stanowiskiem archeologicznym w Polsce, które trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Dowiesz się jak 2000 lat temu uzyskiwano żelazo i wytwarzano żelazne przedmioty

Hutnictwo i żelazne przedmioty zrewolucjonizowały starożytny świat! I choć zdaje sobie z tego sprawę z pewnością wiele osób, to czy wiecie jak wyglądał proces ich produkcji? Nie wspominając już o tym czy słyszeliście, że na terenach dzisiejszej Polski znajdowały się wielkie centra produkcyjne? O tym wszystkim usłyszymy w nowoczesnym i świeżo wyremontowanym Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.

5. Weźmiesz udział w warsztatach średniowiecznego garncarstwa

Garnek garnkowi nie równy, a już szczególnie gdy został stworzony własnoręcznie. Ceramika naczyniowa jest najczęściej odnajdywanym zabytkiem w Polsce, więc wypadałoby choć raz wziąć glinę w swe ręce i poczuć się jak dawni garncarze. Ten aspekt średniowiecznego życia zgłębimy w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej najbardziej, ale prócz tego z pewnością dowiemy się jeszcze wielu innych ciekawostek o życiu naszych przodków.

A całe 3 dni pełne atrakcji odbędą się w towarzystwie prawdziwych archeologów - redaktorów i autorów czasopisma „Archeologia Żywa”

TO JUŻ OSTATNIE MIEJSCA!

Zapisz się już teraz!


„Byłam uczestnikiem SMAŻ-u „Na książęcym tropie” i chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować za zorganizowanie wspaniałego i niezapomnianego spotkania z archeologią. Dopisało absolutnie wszystko, począwszy od niesamowitego miejsca, bogatego w zabytki przeszłości, ciekawe wykłady i oprowadzania, przemiłe towarzystwo gości i uczestników, humor, piękną pogodę oraz urokliwe miejsce zatrzymania – Pałac Książęcy we Wleniu. Dzięki Państwu, jako miłośnik archeologii, wspaniale spędziłam ten czas i nie mogę się doczekać kolejnego spotkania w przyszłym roku”.

— Magda, uczestniczka SMAŻ-u 2019

Wydarzenie rozpoczniemy o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” tematycznymi prelekcjami. Piątkowy wieczór zakończymy wspólną kolacją. Piątkowe wykłady będą również stanowić wydarzenie w ramach obchodów Europejskich Dni Archeologii organizowanych przez Krzemionki (https://journees-archeologie.fr/…/Muzeum-Archeologiczne…). Szczegółowy plan wydarzenia (całe 3 dni) dostępny jest pod tym linkiem.

W ramach opłaty akredytacyjnej każdy uczestnik ma zagwarantowane wejście do wszystkich zwiedzanych obiektów, opieką ze strony organizatora i przewodnika, 3 posiłki (kolacja w piątek oraz obiad i kolacja w sobotę), przejazdy autobusami, ubezpieczenie NNW, materiały konferencyjne, w tym pamiątkowy znaczek i identyfikator). W przypadku wyboru opcji z noclegiem w ich cenę wliczone są również śniadania w sobotę i niedzielę.

Cena:
352,00 zł – 565,00 zł

Data:
17-19 czerwca 2022

css.php