Czasopismo Archeologia Żywa prezentuje mapę archeologicznych odkryć! Radar AŻ, to narzędzie dzięki, któremu każdy pasjonat odkrywania i badania przeszłości może zgłosić odkrycia, o których miał okazję usłyszeć lub przeczytać. Stwórzmy razem coś niesamowitego!
Szczegółowy opis narzędzia wraz z instrukcją dodawania własnych punktów znajdują się na dole strony.
Projekt Radar AŻ został zawieszony
Czym był Radar AŻ?
Radar AŻ pozwala przeglądać mapę odkryć i badań archeologicznych, filtrować je kategoriami, datą publikacji, wyszukiwać konkretne lokalizacje jak i słowa kluczowe, a także dodawać własne punkty za pośrednictwem formularza znajdującego się pod mapą.
Od zawsze leżało nam na sercu archiwizowanie wszelkich wzmianek w mediach i serwisach społecznościowych na temat nawet drobnych badań i odkryć archeologicznych. Niestety, wiele z informacji, szczególnie na temat mniejszych, lokalnych badań, w związku z tym jak działa współcześnie Internet, po upływie pewnego czasu jest praktycznie niemożliwa do ponownego odkrycia. Szczególnie dzieje się tak z każdymi artykułami zaczynającymi się od słów „Sensacyjne odkrycie…” lub „Archeolodzy odkryli…”. Jednak nasze ograniczone zasoby utrudniają realizację tego projektu samodzielnie. Dlatego po miesiącach wytężonych testów i prac, przedstawiamy Radar AŻ – narzędzie dzięki, któremu każdy pasjonat odkrywania i badania przeszłości może zgłosić odkrycia, o których miał okazję usłyszeć lub przeczytać. Docelowo chcemy koncentrować się na badaniach prowadzonych przez polskich archeologów, ale nie będziemy jakoś niesamowicie wystrzegać się innych ciekawych znalezisk.
Jak dodać własny punkt?
Staraliśmy się, by formularz był w miarę możliwości jak najprostszy do wypełnienia, lecz jednocześnie abyśmy uzyskiwali wszystkie podstawowe informacje. W ten sposób, aby odkrycie zostało przez nas zatwierdzone należy uzupełnić takie pola jak:
- tytuł artykułu/wpisu – może zostać zmodyfikowany, tak by lepiej opisywał odkrycie,
- przybliżona lokalizacja – uwaga! – jako, że dokładna lokalizacja dużej części z opisywanych odkryć nie zawsze jest podawana publicznie, w ich przypadku jako miejsce odkrycia wpisujemy najbliższą miejscowość; nie dziwcie się więc, że po zbliżeniu na lokalizację skarbu znajduje się on pośrodku rynku jakiegoś miasteczka,
- krótki opis – skopiowany pierwszy akapit lub własnymi słowami,
- link – adres tekstu źródłowego (preferowane artykuły, wpisy na ,
- chronologia – można zaznaczyć więcej niż jedną kategorię, w przypadku stanowisk poza Europą przyjmujemy przybliżony poziom opisywanej w artykule cywilizacji,
- stanowisko – można zaznaczyć więcej niż jedną kategorię,
- data publikacji – w formacie rrrr-mm-dd,
- słowa kluczowe – zastrzegamy, że nie wszystkie słowa kluczowe będą przez nas akceptowane, jednocześnie pozwalamy na dodanie jako pierwszego słowa kluczowego swojej nazwy użytkownika/pseudonim (wyłącznie niebudzących zastrzeżeń obyczajowych i moralnych, dodatkowo polecamy wpierw sprawdzić czy ktoś już takowej nazwy nie wykorzystał, jako że na ten moment nie mamy opcji sprawdzania ich unikatowości – może kiedyś w przyszłości).
WAŻNE: automatycznie odrzucane będą punkty prowadzące do artykułów opublikowanych na stronach z ograniczonym dostępem (np. z limitem darmowych artykułów możliwych do przeczytania) oraz w serwisach społecznościowych (zawsze jednak jesteśmy otwarci na publikację notek prasowych na naszej stronie). No i spam oraz duplikaty, ale tego pewnie się każdy domyśla. W przypadku duplikatów przy wyborze podpiętego adresu url brać będziemy pod uwagę szereg czynników, przy czym priorytetowo traktować będziemy partnerów Archeologii Żywej.
Zasady udostępniania bazy danych i kontakt
Wszystkim badaczom, którzy chcieliby wykorzystać w swojej pracy naukowej zebrane przez nas dane oferujemy udostępnienie ich w postaci jednego pliku (aktualnie jedynie w formacie .json). W ramach formularzu nie zbieramy żadnych dodatkowych informacji na temat samych użytkowników, a udostępnieniu podlegać będą wyłącznie ogólnodostępne dane, zebrane tylko w jeden plik. Dane udostępniamy na zasadach licencji CC BY-NC-SA 4.0, przy czym w razie wszelkich wątpliwości z przyjemnością postaramy się je rozwiewać.
Powyższy opis jak i sam Radar AŻ będą w miarę możliwości aktualizowane, a w przypadku pojawienia się ewentualnych pytań, sugestii co do dalszego rozwoju lub wyłapanych błędów, prosimy o kontakt mailowy na adres redakcja@archeologia.com.pl.