Zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024” ogłosimy w trakcie specjalnego materiału wideo, którego premiera odbędzie się 16 stycznia 2025 r. o godz. 19:00 na kanale YouTube @ArcheologiaZywa.
Publiczne głosowanie potrwa do godz. 20:00, dnia 2 stycznia 2025 r. Następnie głosy zostaną podliczone, przeliczone na punkty i dodane do głosów członków plebiscytowej kapituły. Wkrótce po zakończeniu premiery wyniki plebiscytu zostaną opublikowane dodatkowo na stronie czasopisma „Archeologia Żywa”.
SKŁAD KAPITUŁY „ARCHEOLOGICZNYCH SENSACJI 2024”
Przewodniczący kapituły, archeolog, popularyzator, redaktor naczelny czasopisma „Archeologia Żywa”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst”.
Redaktor naczelny czasopisma „Odkrywca” – jedynego w Polsce tytułu specjalizującego się w tematyce eksploracji, historii i poszukiwań skarbów. Od ponad 20 lat związany z prasą, a od niemal dekady z „Odkrywcą”. Pod jego kierownictwem, trwającym już sześć lat, magazyn osiągnął 300. wydanie, rozszerzając zasięg o nowych odbiorców. Orędownik współpracy międzyśrodowiskowej, aktywnie angażuje się w organizację wydarzeń i konferencji związanych z tematyką magazynu, promując zarówno odkrycia, jak i historie pasjonatów stojących za nimi.
Wydawca, popularyzator kultury słowiańskiej i odtwórca historyczny. Od ponad 25 lat aktywnie angażuje się w odtwórstwo historyczne, uczestnicząc w licznych wydarzeniach w Polsce i za granicą. Jest założycielem i wojewodą szczecińskiej Drużyny Grodu Trzygłowa. Jako konsultant filmowy i teatralny oraz reżyser scen walk współpracował przy wielu produkcjach, w tym przy filmie „Stara Baśń” Jerzego Hoffmana oraz projektach dla „History Channel”. Jest także właścicielem wydawnictwa historycznego „Triglav” i firmy „Trzygłów – pokazy historyczne”. Autor takich książek jak „O wojownikach Słowian”, „O broni Słowian. Na wojnie i w kulturze” oraz „Miecze Europy”
Archeolożka, naukowczyni, publicystka i blogerka, znana w sieci jako „Wiedźma od Wiedzy”. W swoich badaniach koncentruje się na dawnych kulturach oraz ich adaptacji we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem propagandy nazistowskiej. Analizuje historię czarownic i osób zajmujących się magią, badając ich postrzeganie w różnych epokach. Jest jedną z założycielek Fundacji Muzeum Historii Kobiet, której celem jest popularyzacja wiedzy o roli kobiet w dziejach. Autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, a od tego roku książki „Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków i Rzymian”
Dziennikarka związana z Polskim Radiem, gdzie specjalizuje się w popularyzacji nauki, ze szczególnym uwzględnieniem archeologii. Jej praca została doceniona Nagrodą im. Krzysztofa Dąbrowskiego, przyznawaną przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich. W 2015 roku otrzymała Złoty Mikrofon za nowoczesne i oryginalne prezentowanie osiągnięć współczesnej nauki. Współpracuje z czołowymi instytutami naukowymi, muzeami i wydziałami uniwersyteckimi o profilu archeologicznym, promując działalność polskich misji wykopaliskowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej pasja do archeologii i historii przejawia się w licznych audycjach radiowych, w których dzieli się swoją wiedzą i entuzjazmem z słuchaczami
Dziennikarz, twórca multimedialny i popularyzator historii. Przez wiele lat związany z Telewizją Polską. Obecnie twórca podcastu „Historia jakiej nie znacie”, a także prowadzący cykl audycji na kanale Muzeum Historii Polski w cyklu „Inne Historie Polski”, który w przystępny sposób przybliża mniej znane fakty historyczne, przełomowe wydarzenia i niezwykłe postaci. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyplomowany etnolog, absolwent Wydziału Historycznego UW. Łączy doświadczenie dziennikarskie z pasją do opowiadania historii w nowoczesnej formie
Archeolożka, dziennikarka naukowa i popularyzatorka nauki, od 17 lat związana z tygodnikiem „Polityka”. Absolwentka archeologii pasjonująca się starożytnym Egiptem. Autorka popularnonaukowych książek, m.in. „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” oraz „Dawniej ludzie żyli w brudzie”. Laureatka konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii Media, nagrody Złotej Róży za najlepszą książkę popularyzującą naukę oraz zdobywczyni tytułu Najważniejszej Książki w Archeologicznych Sensacjach 2022. W swoich publikacjach podkreśla znaczenie przeszłości dla zrozumienia współczesnego świata.
Twórca treści multimedialnych, od dawien dawna interesował się historią oraz mitologiami dawnych ludów. Zaczęło się od Greków, następnie Germanów aż po Słowian. O historii i archeologii opowiada na swoim kanale YouTube „Mroczne Wieki”. Owocami jego zainteresowań i twórczości są także krótsze serie jak np. podcast „Słowiańskie Demony”. Na co dzień działa w rzeszowskiej grupie rekonstrukcji historycznej ZBiR. Z wykształcenia ekonomista, prywatnie przedsiębiorca.
Dziennikarka naukowa związana z Polską Agencją Prasową, gdzie odpowiada za współpracę z naukowcami i promocję ich osiągnięć. Koordynuje także prace serwisu Nauka w Polsce PAP, największego w kraju portalu informacyjnego poświęconego nauce. Absolwentka studiów filozoficznych i dziennikarskich. Napisała tysiące artykułów o nauce, prawie i finansowaniu badań, a także tworzy materiały wideo. Rozmawiała z wybitnymi naukowcami, takimi jak Robin Dunbar czy Tim Mousseau. Jej zainteresowania obejmują paleontologię, antropologię ewolucyjną, zmiany klimatu i bioetykę. Od ponad 20 lat dokumentuje wydarzenia naukowe, promując interdyscyplinarne badania i popularyzację wiedzy. Jest organizatorką merytoryczną ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauk
Dziennikarz naukowy związany z National Geographic Polska, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Brał udział w licznych misjach wykopaliskowych w Egipcie, m.in. w Tell el-Farcha w delcie Nilu oraz w Hierakonpolis. Jest autorem książki „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” oraz dwóch przewodników po Egipcie. Wcześniej przez blisko 15 lat współpracował z Polską Agencją Prasową i serwisem Nauka w Polsce PAP, publikując artykuły także w takich tytułach jak „Gazeta Wyborcza”, „Wiedza i Życie” czy „Archeologia Żywa”. Od lat popularyzuje archeologię, łącząc wiedzę naukową z pasją dziennikarską
Jeśli chcesz udostępnić formularz do głosowania innym osobom, to znajduje się on pod tym linkiem:
https://archeologia.com.pl/archeologiczne-sensacje-2024/
Jak wybrano finałowe nominacje?
Nominacje w tegorocznej edycji „Archeologicznych Sensacji” zostały wyłonione przez kapitułę konkursową, w której skład wchodzi 9 uznanych ekspertów specjalizujących się w popularyzacji wiedzy o archeologii i dziedzictwie kulturowym. Każdy juror tworzy poufną, niezależną listę trzech najlepszych nominacji w każdej kategorii, przyznając punkty w zależności od ich znaczenia, opierając się na swojej wiedzy, doświadczeniu i różnorodnej perspektywie.
Po zliczeniu głosów sześć propozycji z najwyższą liczbą punktów trafia na listę nominowanych. Głosy publiczności pełnią rolę dodatkowego jurora, co pozwala społeczności aktywnie uczestniczyć w wyborze zwycięzców i stanowi 10% ostatecznego wyniku. Przewodniczący jury oraz organizator plebiscytu nie biorą udziału w głosowaniu na nominacje ani na zwycięzców.
Aby nominacja mogła zostać uwzględniona w „Archeologicznych Sensacjach 2024”, odkrycie, wydarzenie lub projekt musiały zostać ogłoszone publicznie najpóźniej do 1 grudnia 2024 roku, do godziny 21:00 czasu polskiego. Inicjatywy ogłoszone po tej dacie będą rozpatrywane dopiero w plebiscycie 2025 roku. Taki system zapewnia przejrzystość, sprawiedliwość oraz odpowiedni czas na ocenę wszystkich nominacji.
Wykorzystane w plebiscycie zdjęcia i informacje pochodzą z naszych archiwów, a także zostały pozyskane z profili społecznościowych i materiałów prasowych dostępnych na stronach wzmiankowanych grup, stowarzyszeń i instytucji. W razie pytań, wyłapania nieścisłości lub jakichkolwiek zastrzeżeń prosimy o kontakt mailowy z redakcją „Archeologii Żywej”.