Określenie „średniowiecze” zostało wymyślone do opisania okresu w historii Europy. Miała to być epoka pośrednia, zaczynająca się od upadku cywilizacji antycznej, a kończąca się ponownym rozkwitem sztuki starożytnej w dobie renesansu. W takim sensie termin średniowiecze nie pasuje do Afryki. Dlatego współcześnie charakteryzuje się go jako czasy kiedy powstawały różne ośrodki władzy.
Wiele z nich, w tym przede wszystkim stolic – rozwijało się wręcz niewyobrażalnie! Jednym z najlepszych przykładów jest Soba – stolica królestwa Alwy. Jej ruiny położone nieopodal współczesnego Chartumu dziś rozciągają się na przestrzeni prawie 275 ha. Nie bardzo wiecie czy to dużo? Dla porównania – Warszawa jeszcze w XVII wieku mieściła się na niespełna 200 ha. Zaskoczeni? My też!
Te i inne zaskakujące wyniki badań, w których prócz typowych prac wykopaliskowych, zajęto się również badaniami etnograficznymi i geofizycznymi, przedstawią: Mariusz Drzewiecki, Maciej Kurcz i Robert Ryndziewicz.
Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 20 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ