Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Zamki – signum temporis medii aevi

9 listopada 2017 - 10 listopada 2017

W imieniu Rady Naukowej Uniwersyteckiego Centrum Archeologii Średniowiecza i Nowożytności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszamy na konferencję pt. „Zamki – signum temporis medii aevi” dedykowaną pamięci prof. Leszka Kajzera. Odbędzie się ona w dniach 9–10 listopada 2017 roku, w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 44/48.

Zamki stanowią od średniowiecza nieodzowny element krajobrazu Europy, a od XIX wieku ich ruiny pobudzały wyobraźnię romantyków i ciekawość naukowców. W swoim czasie były nie tylko bezpiecznym schronieniem, ale również domami możnych feudalnej Europy. Jako „element” systemu społecznego swoją architekturą manifestowały status, aspiracje i ambicje właścicieli. Jednocześnie były kulisami zwykłego, codziennego życia mieszkańców i centrum życia politycznego, gospodarczego czy społecznego. Zamki można więc badać i rozpatrywać pod różnym kątem – jako pomniki średniowiecznej architektury, sztuki i techniki, jako miejsce i tło historycznych wydarzeń, jak i miejsce zwykłego życia i funkcjonowania ludzi, od możnych po służbę.

Chcielibyśmy, aby kolejna sesja Uniwersyteckiego Centrum Archeologii Średniowiecza i Nowożytności dotyczyła zamków rozpatrywanych nie tylko jako budowle pełniące funkcje centrum administracyjnego, miejsca zamieszkania, warowni, fortecy i miejsca obronnego, ale również, a może przede wszystkim, jako miejsca o zmieniającym się znaczeniu i funkcji – od momentu powstania w średniowieczu po okres nowożytny, kiedy popadały w ruinę bądź były bezpowrotnie niszczone. Interesuje nas problematyka obejmująca zagadnienia genezy, funkcji i znaczenia zamków w dynamicznie zmieniających się procesach społecznych i gospodarczych na przestrzeni wieków – zamki jako miejsca obronne, domy mieszkalne, siedziby rycerzy i starostów, klasztory i prywatne siedziby możnowładców, zamki jako ruiny i miejsca zapomniane, zamki jako trwałe świadectwa dziejów regionu i kraju.

Zamki – signum temporis medii aevi – dodatkowe informacje

Nie ograniczamy się czasowo i terytorialnie. Na najbliższe spotkanie zapraszamy wszystkich badaczy zajmujących się zamkami funkcjonującymi w różnych okresach i w różnych uwarunkowaniach środowiskowych.

Prosimy o zgłaszanie do 15 października 2017 roku tytułów 20-minutowych referatów (formularz zgłoszeniowy).

Szczegóły

Start:
9 listopada 2017
Koniec:
10 listopada 2017
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Inny

Call for papers - termin końcowy
15 października 2017

Miejsce

Instytut Archeologii UMK w Toruniu
Szosa Bydgoska 44/48
Toruń, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.archeologia.umk.pl/

One thought on “Zamki – signum temporis medii aevi

  • 26 października 2017 at 11:55
    Permalink

    This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused. efkcbeddfkbccekd

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *