Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa “Wielkie Morawy”

16 grudnia 2017 - 24 czerwca 2018

wielkie morawy

16 grudnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwieramy wystawę „Wielkie Morawy”. To wydarzenie bez precedensu! W jednym miejscu pokażemy ok. 700 zabytków archeologicznych. Nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.

Na wystawie “Wielkie Morawy” będzie można zobaczyć m.in. przepiękna biżuterię złotą i srebrną, bogato zdobioną broń, ozdobne przedmioty codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczają z reguły granic Republiki Czeskiej. Dodatkowym elementem naszej ekspozycji będą również makiety pokazujące jak wyglądała wielkomorawska architektura. Z naszej strony [jako AŻ] dorzucimy, że sporo pierwszych budynków murowanych w Polsce może mieć swe pierwowzory właśnie tam.

Zabytki wielkomorawskie – po raz pierwszy w Polsce!

Wszystkie eksponaty, które zaprezentujemy na wystawie, związane są z państwem wielkomorawskim – jednym z pierwszych państw słowiańskich. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska. Pierwsza wzmianka o tym państwie dotyczy włączenia do niego Księstwa Nitrzańskiego przez Mojmira I, a mniej więcej w tym samym czasie w państwie zaszczepione zostało chrześcijaństwo. Pomimo tego, że chrzest przyjęto za pośrednictwem państwa wschodniofrankijskiego, to z Wielkimi Morawami łączone są postacie takie jak np. św. Cyryl i Metody.

Wystawa “Wielkie Morawy” – informacje

Ekspozycję będzie można oglądać do 24 czerwca 2018 r. Towarzyszyć jej będą wydarzenia popularyzujące wiedzę o przeszłości. Kierujemy ja zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych.  Znajdą się wśród nich:

– „Rodzinne niedziele”

– zajęcia z cyklu „Zrób to sam w muzeum” – w ich trakcie będzie można zobaczyć m.in. w jaki sposób dawni jubilerzy wykonywali ozdoby

– konferencja popularnonaukowa

– z myślą o osobach, które nie mogą dotrzeć do Gniezna – zwiedzanie wystawy w relacji LIVE na Facebooku.

Wystawa powstała przy współpracy instytucji polskich i czeskich:

– Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

– Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, oddział w Brnie

– Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie.

wielkie morawy

Patronat honorowy nad Wystawą „Wielkie Morawy” objęli: Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN).

Szczegóły

Początek:
16 grudnia 2017
Koniec:
24 czerwca 2018
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
http://muzeumgniezno.pl/pl/zapowiedzi/819

Dodaj komentarz

css.php