Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości

8 września 2018 - 9 września 2018

„Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości” to wyjątkowa impreza plenerowa dla całej rodziny. Spotkajmy się w dniach 8–9 września 2018 roku na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku. Wstęp bezpłatny!

Organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zapowiada sympatyczne spotkanie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Szykuje się mnóstwo zabawy, ale równie istotny jest walor edukacyjny – promowanie dobrych standardów w ochronie dziedzictwa kulturowego.

O atrakcyjności „Weekendu z Archeologią” świadczy program wydarzenia – bogaty i zróżnicowany. Dzięki temu impreza stanowi ciekawą propozycję zarówno dla turystów odwiedzających Gdańsk, jak i dla mieszkańców grodu nad Motławą.

LITERATURA

W tym roku „Weekend z Archeologią” skupia się szczególnie na archeologii w świecie literackim. Odbędą się spotkania z czołowymi polskimi pisarkami. Czytelnicy będą mieli okazję zadać pytania, podyskutować i zdobyć autografy.

Na placu przy ul. Rycerskiej pojawią się:
Elżbieta Cherezińska – autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych początkami państwa polskiego,
Marta Guzowska – archeolożka i pisarka, dla której wykopaliska to drugi dom, a najlepszymi miejscami do odpoczynku są muzea (to tam zwykle powstają ostatnie rozdziały jej książek).

Spotkania literackie poprowadzi Olga Kowalska, autorka popularnego i wielokrotnie nagradzanego bloga Wielki Buk – blog literacki.

Ponadto zajęcia z pogranicza archeologii i historii poprowadzi Magdalena Sprenger, autorka powieści dla dzieci.

SPACER Z ARCHEOLOGIEM

Jedną z głównych atrakcji będzie spacer z archeologiem, który podczas ubiegłorocznej edycji „Weekendu z Archeologią” cieszył się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Spacer poprowadzi Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). Tematem przechadzki połączonej z opowieścią będzie historia gdańskiego Zamczyska.

MUZYKA

Oprawę muzyczną „Weekendu z Archeologią” zapewni zespół Tryzna.

Tryznę tworzą nie tylko muzycy, ale przede wszystkim rekonstruktorzy. Badają średniowieczną ikonografię i manuskrypty w poszukiwaniu zabytków muzycznych. Odtwarzają średniowieczne instrumenty, takie jak: lira korbowa, szałamaja, harfa, mandola, bombardy, dudy. A występują oczywiście w strojach z epoki.

POSZUKIWANIE ZABYTKÓW A PRAWO

Szkody powodowane przez nielegalne poszukiwania zabytków oraz brak ochrony prawnej to zagadnienia, o których opowie Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na czas „Weekendu z Archeologią” Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków utworzy specjalny punkt informacyjny na placu przy ul. Rycerskiej. Pracownicy Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych będą udzielali informacji o miejscach chronionych prawnie w województwie pomorskim, a także wyjaśnią procedury obowiązujące podczas prac przy obiektach objętych ochrona konserwatorską.

EDUKACJA I ZAJĘCIA WARSZTATOWE

Dzięki warsztatom przygotowanym przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku uczestnicy zajęć poznają pracę archeologa od kuchni. Będzie można między innymi wykonać kopię zabytku, odtworzyć rysunki naskalne albo ułożyć ceramiczne puzzle. Specjaliści pokażą, jak przeprowadza się pomiary archeologiczne i wyjaśnią podstawy konserwacji. Oprócz tego będą zajęcia plastyczne, tworzenie diademów, ozdabianie mieczy, ucieranie ziarna, tkanie na bardku. Krótko mówiąc – nauka i zabawa w jednym. Kto ukończy zajęcia, otrzyma pamiątkowy Dyplom Młodego Archeologa. Zajęcia antropologiczne dla najmłodszych poprowadzą dr Aleksandra Pudło oraz Maciej Szyszka, kierownik Piwnicy Romańskiej.

Silne wsparcie zapewnią studenci archeologii z Uniwersytetu Gdańskiego.

Z kolei specjaliści Muzeum Gdańska zaprezentują metodę laserowego czyszczenia detali architektonicznych, opowiedzą o gdańskim gotyku i pokażą, jak wyrabiać i strychować (czyli formować i wyrównywać) cegły na wzór tych gotyckich.

GRY I ZABAWY

Na „Weekendzie z Archeologią” zagości Faktoria Handlowa z Pruszcza Gdańskiego. Pracownicy Faktorii poprowadzą wciągające gry i zabawy.

Czym bawiły się dzieci w czasach, gdy nie było komputerów ani Internetu? Dr Jerzy Marek Łapo zaprezentuje oryginalne i zakręcone Obwoźne Muzeum Bąków. Będzie można wprawić w ruch wirujące zabawki, a przy okazji posłuchać o historii bąków na przestrzeni wieków.

WYSTAWY

Wystawę plenerową o odkryciach i badaniach archeologicznych na Pomorzu przygotuje organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Z kolei Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawi się z wystawą „Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego – w drodze do UNESCO”. Kompleks prahistorycznych kopalń w Krzemionkach należy do najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Od 17 lipca do 9 września (czyli do końca „Weekendu z Archeologią”) trwa konkurs fotograficzny pod hasłem „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Wystarczy wyobrazić sobie, że jest się archeologiem i zrobić sobie zdjęcie na tle obiektu zabytkowego. Konkurs bez ograniczeń wiekowych! Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody: atrakcyjne gry planszowe (ufundowane przez firmę REBEL.pl), książki z autografami autorów (ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo), karnety wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Regulamin i przewodnik po konkursie znajduje się na stronie: https://bit.ly/2uFwlSa

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Miejsce wydarzenia na mapie Google: https://bit.ly/2Nk1sdO

Terminy wydarzenia:
• sobota (8 września) – od 10:00 do 18:00,
• niedziela (9 września) – od 11:00 do 17:00.

Godzinowy plan atrakcji zostanie opublikowany wkrótce. Już teraz dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco!

* * *

ORGANIZATOR:
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
#EuropeForCulture

PATRON HONOROWY:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

PARTNERZY:
Faktoria Handlowa Pruszcz Gdański
Koło Naukowe Studentów Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego
Muzeum Gdańska
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku

SPONSORZY:
Prospero
Rebel
Wydawnictwo Marginesy
Zysk i S-ka Wydawnictwo

PATRONI MEDIALNI:
Co Jest Grane 24
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
TVP 3 Gdańsk

https://www.facebook.com/events/1905750589722133/

Szczegóły

Początek:
8 września 2018
Koniec:
9 września 2018
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1905750589722133/

Miejsce wydarzenia

ulica Rycerska, 80-839 Gdańsk, Polska
ulica Rycerska, 80-839 Gdańsk, Polska + Google Map

Dodaj komentarz

css.php