Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

V Dolnośląski Festiwal Tajemnic

12 sierpnia 2017 10:00 - 13 sierpnia 2017 17:00

Darmowy
festiwal tajemnic

Już po raz piąty zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. 12 sierpnia 2017 roku, o godz. 10.00 w Zamku Książ rozpocznie się kolejny Dolnośląski Festiwal Tajemnic. 

Tajemnic będą wydarzenia jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-21 r. oraz wybrane epizody z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ubiegłym roku, Parlament Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę uczczenia marszałka Józefa Piłsudskiego ogłaszając rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. W tym roku przypada okrągła, 150. rocznicą urodzin Marszałka – jak zaznaczono w uchwale – „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. Część Festiwalu Tajemnic poświęcona zostanie klasztorom, ich historii, zagadkom opuszczonych opactw, a także migracji dzieł sztuki należących do kościoła, ich grabieży w czasie drugiej wojny światowej oraz odzyskiwaniu po wojnie. I oczywiście tajemnicom ukrytych skarbów.

czasie festiwalu odbędzie się konferencja pt. „Zaginione – poszukiwane – odnalezione”, w której udział wezmą specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa narodowego, naukowcy, funkcjonariusze policji zajmujący się przestępstwami przeciwko dziełom sztuki i dziedzictwu narodowemu oraz pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie konferencji, oprócz wykładów, w czasie których przedstawione zostaną zagadnienia związane z pracami na rzecz poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki i zabytków z polskich zbiorów, utraconych w czasie ostatniej wojny, przedstawione zostaną najnowsze osiągnięcia polskich służb państwowych w dziedzinie odzyskiwania dóbr dziedzictwa narodowego.

V Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ

Miejsce Festiwalu wybraliśmy nieprzypadkowo. Zamek Książ, jeden z najpotężniejszych tego typu obiektów w Europie, pełen jest niewyjaśnionych tajemnic. W czasie II wojny światowej powstały tu potężne podziemia, które w legendach (znowu te legendy!) mają połączenie z kompleksem podziemi o kryptonimie „Riese” w Górach Sowich. Zamek Książ należał również przez wieki do Hochbergów, jednego z najpotężniejszych niemieckich rodów. Wokół ich życia narosło również mnóstwo mitów, o których będziemy opowiadać.

Tegoroczny festiwal to również wyjątkowa okazja do obejrzenia wystawy promującej najnowszą książkę Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży pt. „Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice”. W jednym miejscu poznacie sekrety labiryntów ukrytych kilka, a czasami kilkadziesiąt metrów pod ziemią.

PROGRAM FESTIWALU

 

festiwal tajemnic

Szczegóły

Start:
12 sierpnia 2017 10:00
Koniec:
13 sierpnia 2017 17:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Strona internetowa:
http://festiwaltajemnic.pl/

Miejsce

Zamek Książ
Piastów Śląskich 1
Wałbrzych, 58-306 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.ksiaz.walbrzych.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *