Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Trzecie Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki i Szkła OSTRAKON

27 września 2017 - 29 września 2017

100zł - 150zł
Trzecie Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki i Szkła OSTRAKON

Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza IAE PAN oraz Katedra Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zapraszają na Trzecie Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki i Szkła OSTRAKON, pt. .” Ceramika i szkło w badaniach interdyscyplinarnych” (The 3rd International Symposium on Pottery and Glass OSTRAKON. „Ceramics and glass in interdisciplinary research”).

Kontynuując cykl wrocławskich spotkań poświęconych problematyce ceramiki i szkła na przestrzeni dziejów, w tym roku organizatorzy zapraszają do obrad pt. „Ceramik i szkło w badaniach interdyscyplinarnych”. Celem sympozjum jest skupienie przedstawicieli różnych dziedzin skupiających swoje zainteresowania badawcze na ceramice i szkle zabytkowym.

Znaleziska ceramiki i szkła, powszechnie występujące na stanowiskach archeologicznych, stanowią cenne źródło do badań nad zagadnieniem wytwórczości, użytkowania i znaczenia wyrobów z tych surowców na przestrzeni dziejów. Na gruncie badań interdyscyplinarnych często zauważalny jest brak dogodnej płaszczyzny porozumienia, co związane jest z niedostateczną ilością w życiu naukowym imprez, w trakcie których badacze mogliby wymieniać się doświadczeniami. Niniejsze Sympozjum ma na celu wypełnienie tej luki.

Tematy przewodnie

  1. Technologia ceramiki i szkła. Analizy fizykochemiczne. Archeometria. Metodyka badań.
  2. Odkrycia
  3. Konserwacja, restauracja, rekonstrukcja. Dokumentacja i ochrona dóbr kultury
  4. Ceramika i szkło w studiach nad kulturą dawną
  5. Ceramika i szkło jako narzędzie bądź środek służący rozwiązaniu szerszego problemu historycznego
  6. Dawne technologie – nowe możliwości oraz współczesne techniki – dawne umiejętności.
  7. Socjotopografia, organizacja przestrzenna i funkcjonalna stanowisk lub obiektów na podstawie znalezisk ceramiki bądź szkła.

Szeroki pod względem tematycznym zakres przyszłorocznego sympozjum nie wątpliwie pozwoli na interdyscyplinarny charakter konferencji i wymianę doświadczeń badaczy z różnych dziedzin. Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają archeologów, antropologów, artystów technologów, historyków, historyków sztuki, muzealników i kolekcjonerów, muzykologów, chemików, fizyków, pasjonatów, specjalistów w dziedzinie restauracji i rekonstrukcji ceramiki i szkła oraz skanowaniu i wizualizacji 3D oraz wszelkich dziedzin pokrewnych. Obrady będą mieć charakter otwarty.

W poprzednich latach, w trakcie konferencji organizowane były panele źródłoznawcze i warsztaty tematyczne. W związku z trzecią edycją OSTRAKONU w planach jest zorganizowanie wycieczki po hutach szkła, która odbędzie się ostatniego dnia konferencji. Uczestnicy udadzą się wówczas do huty w Piechowicach oraz Harrachovie.

Zgłoszenia

Języki sympozjum: angielski, czeski, niemiecki, polski

Swoje zgłoszenia można nadsyłać drogą elektroniczną na adres ostrakon2017@gmail.com do dnia 31 lipca 2017 roku.

Uczestnicy proszeni są o przygotowanie prezentacji (tzn. podpisy pod rycinami, tezy, główne wnioski, itp.) w języku angielskim.

Froma wystąpień: referat (20 min), komunikat (10 minut), poster.
Wraz ze zgłoszeniem należy przesłać abstrakt wystąpienia, o objętości do 1 strony A4, w języku angielskim.
Organizatorzy konferencji zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów. Przewidują około 40 referatów oraz nieograniczoną liczbę posterów. Autorzy wystąpień zostaną powiadomieni o ich zaakceptowaniu i umieszczeniu w programie konferencji.

Opłata konferencyjna wynosi: 150 zł, studenci i doktoranci 100 zł.

 

Szczegóły

Start:
27 września 2017
Koniec:
29 września 2017
Koszt:
100zł - 150zł
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Strona internetowa:
http://www.arch.pan.wroc.pl/index.php?lang=pl&dzial=artykuly&k=konferencje&p=the_3rd_international_symposium_on_pottery_and_glass_ostrakon_ceramics_and

Organizatorzy

PAN Wrocław
Katedra Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Inny

Call for papers - termin końcowy
31 lipca 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *