Terapeutyczna moc przeszłości. Edukacja muzealna dla pokolenia Z

Registrations have closed.
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Terapeutyczna moc przeszłości. Edukacja muzealna dla pokolenia Z

23 23 people viewed this event.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych już po raz 13. organizuje Ogólnopolski Konkurs na Projekt Historyczny „Póki nie jest za późno”, adresowany do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół z całej Polski.

Ideą konkursu jest rozbudzenie zainteresowania historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci na terenie Polski, dotyczących wojen oraz konfliktów zbrojnych XX w., a także losami świadków historii bezpośrednio związanymi z tymi miejscami.

W tym roku do konkursu została zgłoszona rekordowa liczba – 98 prac, a udział bierze w nim 325 uczestników z 14 województw. Jako organizatorów konkursu cieszy nas tak duże zainteresowanie tym wydarzeniem zwłaszcza, że jego uczestnicy nie mieli łatwego zadania w dobie pandemii koronawirusa, obowiązujących obostrzeń sanitarnych i edukacji online. Tym bardziej doceniamy zaangażowanie i determinację uczniów oraz nauczycieli, którzy podjęli wytrwałe poszukiwania, przeprowadzili nierzadko gruntowne badania naukowe, a następnie przygotowali wyjątkowe projekty, wykazując się wrażliwością na los ofiar wojen oraz odpowiedzialną postawą wobec przeszłości i teraźniejszości”

Jury poddało ocenie 96 projektów i  już wyłoniło 16 laureatów, których poznamy już za kilka dni – we wtorek 8 czerwca tuż po zakończeniu sesji edukacyjnej pt. Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej. Tegoroczny tytuł sesji „Terapeutyczna moc przeszłości. Edukacja muzealna dla pokolenia Z” jest po części odzwierciedleniem zmian, które nas wszystkich ostatnio dotknęły. Pandemia wyostrzyła wiele rysujących się już wcześniej problemów w życiu bardzo młodych osób tworzących tzw. pokolenie Z. Dlatego w czasie sesji będziemy zachęcali do  przyjrzenia się bliżej przeszłości i potraktowania jej jak laboratorium społecznego, z którego można czerpać wiedzę i siłę do tego, by lepiej zrozumieć współczesność. Do udziału w sesji zachęcamy nauczycieli, pedagogów, edukatorów muzealnych. Szczegółowy program znajduje się na stronie Muzeum.

Szczegółowy program można znaleźć tutaj: LINK

Link do spotkania online (nie wymaga instalowania aplikacji Microsoft Teams – można do nas dołączyć poprzez przeglądarkę internetową): LINK

 

Date And Time

08-06-2021 to
08-06-2021
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends