Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Świat Słowian. Na pograniczu chrześcijaństwa i pogaństwa – termin końcowy

15 marca 2018

40zł

13 kwietnia 2018 r. w Toruniu przedstawiciele różnych dziedzin nauki spotkają się na konferencji “Świat Słowian. Na pograniczu chrześcijaństwa i pogaństwa”. Do wzięcia udziału zachęcamy zarówno w charakterze prelegenta jak i wolnego słuchacza.

Konferencja  ma stanowić przestrzeń do interdyscyplinarnej dyskusji nad dualizmem religijnym, a także kulturowym w dobie średniowiecza na obszarze całej Słowiańszczyzny. Organizatorem konferencji jest Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza działające przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencja odbędzie się 13 kwietnia 2018 r. w siedzibie Instytutu Archeologii UMK (sala im. Romana Jakimowicza) mieszczącej się przy ul. Szosa Bydgoska 44/48 w Toruniu.

Spośród  wszystkich tematów referatów, specjalnie powołana rada naukowa konferencji, składająca się z wieloletnich badaczy okresu wczesnego średniowiecza, wyłoni trzy  wystąpienia o największej wartości merytorycznej, które otrzymają wyróżnienia i nagrody rzeczowe. W trakcie konferencji będą możliwe do zwiedzania wystawy “Historia Archeologii Akademickiej w Toruniu” oraz “Obraz prehistoryczny w brązie – sztuka situl Novego Mesta”, a także zostanie zorganizowane zwiedzanie sali muzealnej oraz skansenu.

Choć konferencja organizowana jest z ramienia archeologów zaproszenie kierujemy do różnych środowisk. Zapraszamy studentów i doktorantów na kierunkach: historia, historia sztuki, architektura, etnologia, antropologia kulturowa, religioznawstwo, teologia czy psychologia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturą materialną społeczności chrześcijańskich i pogańskich w świetle badań archeologicznych, budownictwa sakralne, nawracaniem w świetle psychologii, pograniczem religijnym i kulturowym na podstawie studiów religioznawczych, synkretyzmem religijnym w sztuce, obrazem ludów pogańskich w oczach chrześcijańskich kronikarzy, czy transformacją znaczeniową obrzędów i rzeczy w świetle studiów etnohistorycznych.

Pragniemy, aby konferencja stanowiła sposobność do wymiany poglądów i wiedzy z różnych dyscyplin naukowych dotyczącej tej samej, bądź zbliżonej problematyki związanej z chrystianizacją i początkami państwa polskiego. Mamy nadzieję, że spotkanie i interdyscyplinarne spojrzenie zaowocuje poszerzeniem wiedzy uczestników o złożoności rzeczywistości panującej na terenie Słowiańszczyzny w dobie wczesnego średniowiecza.

“Świat Słowian. Na pograniczu chrześcijaństwa i pogaństwa” – szczegóły organizacyjne

Opłata konferencyjna dla referentów wynosi 40 zł, dla wolnych słuchaczy wstęp bez opłat.

Prosimy nadsyłać formularze zgłoszeniowe do dnia 15 marca 2018 r. na adres akmsumktorun@gmail.com.

Formularze dostępny jest pod tym linkiem: Formularz zgłoszeniowy.

Świat Słowian. Na pograniczu chrześcijaństwa i pogaństw
Świat Słowian. Na pograniczu chrześcijaństwa i pogaństw

Miejsce wydarzenia

Instytut Archeologii UMK w Toruniu
Szosa Bydgoska 44/48
Toruń, Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php