Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Soba, czyli jak wyglądało średniowiecze w Afryce? – webinar KONTEKST

6 maja 2021 20:00 - 21:30

Bezpłatnie

Określenie „średniowiecze” zostało wymyślone do opisania okresu w historii Europy. Miała to być epoka pośrednia, zaczynająca się od upadku cywilizacji antycznej, a kończąca się ponownym rozkwitem sztuki starożytnej w dobie renesansu. W takim sensie termin średniowiecze nie pasuje do Afryki. Dlatego współcześnie charakteryzuje się go jako czasy kiedy powstawały różne ośrodki władzy.

Wiele z nich, w tym przede wszystkim stolic – rozwijało się wręcz niewyobrażalnie! Jednym z najlepszych przykładów jest Soba – stolica królestwa Alwy. Jej ruiny położone nieopodal współczesnego Chartumu dziś rozciągają się na przestrzeni prawie 275 ha. Nie bardzo wiecie czy to dużo? Dla porównania – Warszawa jeszcze w XVII wieku mieściła się na niespełna 200 ha. Zaskoczeni? My też!

Te i inne zaskakujące wyniki badań, w których prócz typowych prac wykopaliskowych, zajęto się również badaniami etnograficznymi i geofizycznymi, zostaną przedstawione w kolejnym KONTEKŚCIE, w czwartek zaraz po majówce – 06.05.2021 o godz. 20:00.

Będą z nami:

  • dr Mariusz Drzewiecki – archeolog, pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, organizator i kierownik badań w stolicy królestwa Alwy, którego kojarzyć możecie m.in. z łamów Archeologii Żywej,
  • dr hab. Maciej Kurcz, prof. UŚ – antropolog kulturowy, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze, specjalizujący się w przemianach kulturowych we współczesnej Afryce,
  • a także mgr Robert Ryndziewicz – archeolog, również uczestnik sudańskich ekspedycji, którego głównym obszarem zainteresowań jest zastosowanie metod nieinwazyjnych w badaniach archeologicznych.

Tak jest! Sudan po raz kolejny w KONTEKŚCIE, lecz tym razem w całkowicie innych czasach. Bliższych nam o tak ok. pół miliona lat  Dlatego spokojnie możemy Was zapewnić, że dowiecie się całkowicie nowych rzeczy! W związku z wymuszoną tygodniową przerwą już nie możemy się doczekać ponownego spotkania i liczymy, że prawie cały, długi, wolny tydzień nie wpłynie negatywnie na frekwencję.

DZIEŃ: 06.05.2021
GODZINA: 20:00
MIEJSCE: to wydarzenie na Facebooku (bez rejestracji, formularzy i limitów, wystarczy, że będziecie online w momencie rozpoczęcia, a obrazek u góry zmieni się w transmisję, prosimy nie klikać w linki publikowane z innych kont niż profil miesięcznika Odkrywca i kwartalnika Archeologia Żywa)

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

Zapis spotkania na naszym kanale YouTube

Soba, czyli o średniowieczu w Afryce - M. Drzewiecki, M. Kurcz, R. Ryndziewicz | KONTEKST 25

Szczegóły

Data:
6 maja 2021
Godzina:
20:00 - 21:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
https://youtu.be/QaRGYX8IihM

Dodaj komentarz

css.php