Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ścieżki Archeologii. Nauka – kultura – popkultura

13 czerwca 2019 - 16 czerwca 2019

Festiwal Nauki Ścieżki Archeologii. Nauka – kultura – popkultura poświęcony jest archeologii jako nauce interdyscyplinarnej, wykorzystującej różne metody badawcze, by jak najpełniej poznać przeszłość i dzieje człowieka. Zaprezentujemy trzy ścieżki i trzy oblicza archeologii.

Pasjonują Cię metody, jakimi posługują się współcześni naukowcy i ich osiągnięcia? A może jesteś przyszłym studentem i zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów? Jesteś nauczycielem, rodzicem i chcesz pasją do nauki zarazić swoje dzieci? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, a na dodatek uwielbiasz filmy, książki i gry z wątkami archeologicznymi, to nasz festiwal jest skierowany do ciebie!

Festiwal Nauki „Ścieżki Archeologii Nauka – Kultura – Popkultura” poświęcony jest archeologii w trzech postaciach. Pokażemy kulisy pracy archeologa od momentu wydobycia zabytków z wykopu do ich ekspozycji na wystawie muzealnej i w publikacji naukowej. Przedstawimy procesy konserwacji i rekonstrukcji zabytków oraz zaprezentujemy dyscypliny nauki, które niekoniecznie kojarzymy z badaniami archeologicznymi, a które mają dla nich ogromne znaczenie. A na koniec pokażemy, że współczesna kultura mocno inspiruje się archeologią i to nie tylko w postaciach Indiany Jonesa czy Lary Croft – odniesienia do tej dziedziny nauki znajdziemy również w grach, muzyce czy powieściach. Swoje osiągnięcia zaprezentują Instytuty Archeologii oraz Muzea Archeologiczne z całej Polski, a miłośnicy popkultury będą mieli okazję spotkać się z pisarzami czerpiącymi garściami z dorobku archeologów.

Ścieżka naukowa

Na Ścieżce naukowej będzie można spotkać wybitnych specjalistów z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z Polskiej Akademii Nauk. Badacze przedstawią nie tylko swoje dotychczasowe dokonania, ale zaprezentują także metody wykorzystywane w czasie pracy – sposoby konserwacji zabytków, rekonstrukcji i ich datowania, metody stosowane w naukach przyrodniczych (archeozoologii, palinologii, archeobotanice) czy antropologii fizycznej. Odsłonimy kulisy pracy archeologa – pokażemy, w jaki sposób prowadzi się badania wykopaliskowe oraz co dzieje się z zabytkami od momentu ich wydobycia z wykopu do ekspozycji na wystawie muzealnej i w publikacji naukowej. Zaprezentujemy nowoczesne metody badań nieinwazyjnych (archeologię lotniczą i metody geofizyczne), a także komputerowe rekonstrukcje – ludzkich twarzy i konstrukcji architektonicznych. Pokażemy archeologiczne prace prowadzone pod wodą oraz opowiemy,
w jaki sposób wykorzystuje się w archeologii numizmatykę. Dopełnieniem tej części będą filmy wyświetlane w ramach Biskupińskiego Przeglądu Filmów Archeologicznych, towarzyszącemu Festiwalowi, oraz wydawnictwa naukowe.

Ścieżka kulturowa

Archeologowie zajmują się nie tylko pradziejami czy średniowieczem, ale również bliższymi nam czasami. Metody badań archeologicznych wykorzystywane są na stanowiskach pochodzących z czasów drugiej wojny światowej. Dlatego nieprzypadkowo w Ścieżce kulturowej znalazło się Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pracownicy zaprezentują przedmioty znalezione na terenie niemieckiej fabryki trotylu i nitrogliceryny, opowiedzą również nieco więcej o tym ciekawym miejscu.

Wyniki swoich badań zaprezentuje także dr Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się badaniem radzieckich baz wojskowych ulokowanych na terenie Polski, w których przechowywano broń atomową. Projekt Trzecia Zona poświęcony jest właśnie tym interesującym badaniom baz ulokowanych w Brzeźnicy, Podborsku i Templewie.

W ramach Ścieżki kulturowej zaprezentują się muzea archeologiczne m.in. z Gdańska, Warszawy i Poznania, oraz muzea okręgowe z Torunia i Bydgoszczy. Muzealnicy opowiedzą o sposobach przechowywania zabytków i ich ekspozycji, a także pokażą najciekawsze eksponaty z własnych zbiorów. O metodach badań zanikłych średniowiecznych miast opowiedzą pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, którzy zaprezentują rekonstrukcję komputerową Dzwonowa.

Ścieżka popkulturowa

A na koniec pokażemy, że współczesna kultura mocno inspiruje się archeologią i to nie tylko w postaciach Indiany Jonesa czy Lary Croft – liczne nawiązania do tej dziedziny nauki znajdziemy w grach, komiksach, muzyce czy powieściach. Ostatnia ścieżka – Ścieżka popkulturowa – przeniesie nas w świat fantastyki i powieści dla młodzieży. Nasi goście opowiedzą m.in. o Słowianach i ich wierzeniach, średniowiecznych walkach przedstawianych w filmach, przesądach ludowych czy obrazie archeologa wykreowanym i utrwalonym przez popkulturę. W pawilonie muzealnym będzie dostępna wystawa o dwóch popularnych komiksowych wojach – Kajku i Kokoszu, a na chętnych będą czekać gry planszowe w mniejszy lub większy sposób nawiązujące do tematyki archeologicznej.

Wielbiciele powieści będą mogli spotkać się z pisarzami inspirującymi się archeologią. O swojej pracy opowiedzą Witold Jabłoński (cykl Słowo i miecz, Dary bogów), Marta Krajewska (cykl Wilcza Dolina) oraz Jacek Łukawski (Kraina Martwej Ziemi). Młodszych uczestników na pewno zainteresują spotkania z Agnieszką Stelmaszyk (Kroniki Archeo) oraz Aleksandrą Klęczar i Agnieszką Fulińską, autorkami powieści Mysia Wieża

Szczegóły

Początek:
13 czerwca 2019
Koniec:
16 czerwca 2019
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
http://bit.do/eRSQz

Organizator

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Telefon:
[52] 30 25 025
Adres e-mail:
sekretariat.muzeum@biskupin.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Biskupin 17
Gąsawa, 88-410 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php