Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Projekt Petersburg. Sprawozdanie

26 października 2017 17:00 - 19:00

Projekt Petersburg

W Dniach 28 maja – 5 czerwca 2017r., dzięki akcji Projekt Petersburg 10 studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odwiedziło nazywany „Wenecją północy”, St. Petersburg, położony w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. Głównym celem ekspedycji naukowej była dokumentacja i digitalizacja zbiorów archeologicznych znajdujących się w zasobach Państwowego Muzeum Ermitażu.

Dzięki uprzejmości władz oraz pracowników muzeum możliwym było zadokumentowanie metodą fotogrametryczną 20 zabytków datowanych na epokę kamienia oraz epokę brązu. Zadaniem studentów studiów licencjackich i magisterskich jest opracowanie fotografii wykonanych w trakcie ich pobytu oraz stworzenie modeli trójwymiarowych, które pozwolą na dokładniejszą analizę zabytków, ułatwią dostęp do zbiorów muzealnych oraz zapewnią efektywniejszy obraz pradziejów.

Oprócz pracy wykonywanej w jednym z najnowszych budynków Muzeum Ermitażu zlokalizowanym na Starej Derevni, uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z miastem. Skosztować miejscowych specjałów, odwiedzić inne muzea petersburskie oraz wczuć się w atmosferę tego liczącego 5 mln ludzi miasta. Jednym z najciekawszych punktów w planie ekspedycji była bez wątpienia wizyta w gmachu głównym Muzeum Ermitażu mieszczącym się w Pałacu Zimowym. Mimo, że grupa specjalizuje się w archeologii epoki kamienia, członkowie ekspedycji nie mogli oderwać wzroku od obrazów Picassa, Maneta, Matise’a, Kandinsky’ego czy van Gogha.

Oczy studentów wodziły po pozłacanych salach pałacu, podziwiały malachitowe stoły, zachwycały się ornamentyką elewacji oraz freskami inspirowanymi dziełami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Wzrok ich przykuwały portrety dynastii Romanowów, okazy sztuki egipskiej i ogromna kolekcja scytyjskich ozdób wykonanych ze złota. Przystanęli przed „Powrotem syna marnotrawnego”, jednego z najsłynniejszych obrazów Rembrandta, holenderskiego mistrza igraszki światłem. Jednak największe wrażenie wywołały przykłady paleolitycznej sztuki mobilnej w postaci tzw. wenusek, pochodzących ze stanowiska Kostienki, znanego obozowiska łowców mamutów datowanego na okres dolnego paleolitu. Będąc w St. Peterburgu koniecznie należy zapoznać się z historią tego miasta, które założone w 1703 przez cara Piotra I Wielkiego, było przez wiele lat stolicą Imperium Rosyjskiego.

Projekt Petersburg. Opis

Ważnym punktem ekspedycji była wizyta w Muzeum Miasta St. Petersburg, zlokalizowanym w Twierdzy Pietropawłowskiej, która jak podają różne źródła historyczne, była pierwszą budowlą wzniesioną przez cara. Piotr I nazywany Wielkim jest także z powodu swojego zamiłowania do nauki, której okazem jest także Kunstkamera, pierwszy w Rosji gabinet osobliwości, oddany w 1719 roku ludowi rosyjskiemu w celach kulturowo-dydaktycznych. Zadaniem instytucji miało być zapoznawanie ludu z budową ciała i jego osobliwościami spowodowanymi mutacjami genów, ukazywanie rozmaitości kulturowej oraz dydaktyka ogólna, m.in. geograficzna, astronomiczna oraz medyczna.

W harmonogramie ekspedycji, tak skrupulatnie opracowanym dzięki pomocy Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury, bogatym w inne muzea i instytucje, nie przewidziano jednak, że 6-dniowa wizyta nie pozwoli jednak na obejrzenie nawet ułamku tego kolosalnego miasta, po którym można poruszać się 5-liniami metra, wieloma autobusami, tramwajami, czy marszrutkami. Jednak wrażenie, które wywarł na uczestnikach St. Petersburg zachęci ich z pewnością do ponownej wizyty. W oczekiwaniu na efekty pracy młodych adeptów archeologii pod kierownictwem dr. Dariusza Manasterskiego z Zakładu Archeologii Pradziejowej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zapraszamy do zapoznania się z ich dokonaniami i śledzenia dalszych ich poczynań.

Projekt Petersburg. Sprawozdanie

Szczególne podziękowania należą się archeologom z Departamentu Archeologii Europy Wschodniej i Syberii, którzy oprócz ofiarowania wspaniałych eksponatów, wyciągali pomocną dłoń i dzielili się cennymi uwagami. Na uznanie zasługują zwłaszcza dr Andrey Mazurkevich, Ekaterina Dolbunova oraz Maria Polkovnikova.

Jest to wydarzenie będące podsumowaniem realizowanego przez studentów archeologii ich projektu badawczego, polegającego na dokumentacji trójwymiarowej wybranych z magazynów Muzeum Ermitażu zabytków. Oprócz czysto archeologicznej strony tego wydarzenia, członkowie ekspedycji dzięki uprzejmości Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie mieli także okazję obejrzeć samo miasto oraz wiele instytucji kulturalno-naukowych magazynujących świadectwa historii oraz same będące takimi jej świadkami.

Gośćmi wydarzenia będą zarówno osobistości świata nauki Uniwersytetu Warszawskiego jak i młodzież w wieku szkolnym, która będzie miała okazję zapoznać się z projektem, archeologią oraz samym Petersburgiem.

Szczegóły

Data:
26 października 2017
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/127768411211929/

Organizatorzy

RONiK
SKN Archeologii Pradziejowej UW

Miejsce

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie
Belwederska 25
Warszawa, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.ronik.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *