Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Prezentacja skarbu denarów z Cichobórza

1 października 2021 08:00 - 2 października 2021 18:00

Bezpłatnie

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, na terenie powiatu hrubieszowskiego, w miejscowości Cichobórz w gminie Hrubieszów odkryty został jeden z największych skarbów denarów rzymskich w Polsce. Niemal 1800 srebrnych monet, wybitych między I-III w. n.e, trafiło na stałe do zbiorów Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Odkrycie to było nominowane do tytułu Archeologicznych Sensacji 2020 w kategorii Największy Skarb. Od ponad roku trwają prace nad skatalogowaniem oraz opracowaniem tego bezcennego zbioru. Równocześnie przygotowywana jest wystawa archeologiczna oraz wyjątkowa dwujęzyczna publikacja, ukazująca nie tylko doskonałej jakości zdjęcia i opis każdej z monet, ale również prezentująca region, w którym posługiwanie się rzymskimi pieniędzmi, było na porządku dziennym i świadczyło o dużym znaczeniu gospodarczym i politycznym obecnego obszaru powiatu hrubieszowskiego już w starożytności.

Nim po raz pierwszy zaprezentujemy skarb w Hrubieszowie… antyczny depozyt denarów z Cichobórza będzie jednym z głównych bohaterów sesji numizmatycznej zaplanowanej na 1-2 października 2021 roku. Spotkanie gromadzące przede wszystkim numizmatyków i kolekcjonerów, ale także archeologów i muzealników, odbędzie się w Hotelu Marriott w Warszawie. Sesja numizmatyczna oraz prezentacja skarbu zorganizowana została przez Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak, powiatowe Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, przy wsparciu Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie oraz Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

Wydarzenie jest elementem szeroko zakrojonej współpracy, dzięki której w przyszłości możliwe będzie przygotowanie wyjątkowej publikacji. Skarb prezentowany będzie w piątkowy wieczór wyłącznie dla uczestników sesji numizmatycznej.

Otwarty i wolny wstęp dla wszystkich zainteresowanych, będzie mieć miejsce w sobotę 2 października 2021 roku w godzinach od 9.00 do 18.00 w Hotelu Marriott przy Al. Jerozolimskich 65/79 w sali konferencyjnej ‘Studio3&4’.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem pełni Archeologia Żywa.

..

Szczegóły

Początek:
1 października 2021 08:00
Koniec:
2 października 2021 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Hotel Marriott Warszawa
al. Jerozolimskie 65/79
Warszawa, 00-697 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php