Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy – otwarcie wystawy stałej

9 września 2017 16:00 - 18:00

8zł - 10zł
Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy

Wystawa archeologiczna Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy zostanie zaprezentowana w pomieszczeniach Kamienicy pod Trzema Herbami. Jej celem jest stworzenie nowoczesnej, atrakcyjnej i interaktywnej przestrzeni wystawienniczej z zakresu epok pradziejowych od mezolitu po wczesne średniowiecze na obszarze obejmującym region Ponidzia, którego jednym z najbardziej interesujących miejsc jest Wiślica.

Prezentowane na wystawie zabytki, wybrane ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Kielcach, pochodzą z badań wykopaliskowych prowadzonych na stanowiskach takich jak osady i cmentarzyska, jak również z darów. Są to naczynia gliniane, narzędzia, broń i ozdoby – obrazujące bogate dzieje osadnictwa na terenie Ponidzia i Wiślicy od środkowej epoki kamienia (ok. 7900 p.n.e.) po wczesne średniowiecze (poł. XIII w.). Są one źródłem wiadomości o dawnych kulturach i ludach,
które zamieszkiwały te tereny, przybliżając nam dawne sposoby gospodarowania, obrządek pogrzebowy, wierzenia i wytwórczość.

Wśród zgromadzonych na ekspozycji zabytków będzie można obejrzeć miedzy innymi przedmioty będące unikatami w skali kraju, świadczące o dalekich kontaktach prezentowanego regionu. Należy do nich miedziany topór z okolic Wiślicy oraz przedmioty wchodzące w skład skarbu brązowego kultury łużyckiej z Witowa.

Otwarcie wystawy stałej – 9 września, godz. 16:00

Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy

 

Szczegóły

Data:
9 września 2017
Czas:
16:00 - 18:00
Koszt:
8zł - 10zł
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Strona internetowa:
http://mnki.pl/pl/dla_zwiedzajacych/ekspozycje_stale/ekspozycja_archeologiczna:_pradzieje_i_wczesne_sredniowiecze_ponidzia_i_wislicy

Miejsce

Kamienica pod Trzema Herbami
Rynek 3
Kielce, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://mnki.pl/mdk/pl/home

Inny

Kurator wystawy
Jolanta Gągorowska-Chudobska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *