Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kto był królem, kto nie był królem – władcy starożytnej Mezopotamii

13 kwietnia 2018 - 30 września 2018

Od 13 kwietnia 2018 r. można oglądać  w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków będzie dostępna wyjątkowa ekspozycja rodem z krainy “Żyznego Półksiężyca”. Ekspozycja ” Kto był królem, kto nie był królem – władcy starożytnej Mezopotamii” ma na celu zaprezentowanie meandrów mezopotamskiej monarchii.

Jeden ze starożytnych mitów opowiadał jakoby bóg Enki przekazał bogini Inannie niezwykły dar. Podarunek ów miał wyróżniać mieszkańców Mezopotamii spośród innych ludzi. Była nim monarchia!

W Sumeryjskiej Liście Królów czytamy: „…królestwo zeszło z nieba…”, dlatego w pojęciu mieszkańców Mezopotamii króla wybierali sami bogowie i polecali mu reprezentować się na ziemii. Enlil najważniejsze z bóstw sumeryjskiego panteonu chełpił się tytułem: „króla bogów” i „króla krajów”. Panujący z boskiego nadania władcy mogli na takiej podstawie opierać autorytet własnych rządów.

Kto był królem, kto nie był królem – eksponaty

Wystawa zabierze nas w przekrojową podróż po meandrach mezopotamskiej cywilizacji. Spróbujemy wspólnie prześledzić żmudnie odczytywane przez asyriologów wersety klinowych pism. Gliniane tabliczki pomogą nam w poznaniu niezwykłych tajemnic królewskiej alkowy.

Wśród prezentowanych eksponatów pojawią się teksty kommemoratywne, korespondencja i pieczęci cylindryczne z różnych epok dziejowych Mezopotamii. Eksponaty obejrzymy dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie (Kolekcja Książat Czartoryskich), Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Nie zabraknie również tekstów należących do zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Dla spragnionych wrażeń planujemy interaktywne multimedia, modne przed wiekami królewskie nakrycia głowy, a także wielkogabarytową grę królewską prosto z Ur! Sam Leonard Wooley skorzystałby z atrakcji!

Wystawa będzie towarzyszyć nam od 13 kwietnia do 30 września 2018 roku. Wstęp po zakupie biletu wstępu na ekspozycje MAP.

Szczegóły

Początek:
13 kwietnia 2018
Koniec:
30 września 2018
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
https://bit.ly/2K4CUIm

Miejsce wydarzenia

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Wodna 27 - Pałac Górków
Poznań, 61-781 Polska
+ Google Map
Telefon:
61 852 82 51
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Organizator

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Telefon:
61 852 82 51
Adres e-mail:
muzarp@man.poznan.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Dodaj komentarz

css.php