Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nie tylko skarby! Co jeszcze odkryto w Trójcy koło Zawichostu? – KONTEKST

21 lipca 19:00 - 20:30

Bezpłatnie
Kontekst Zawichost Skarb

Trójca to dawna wieś, obecnie część miasta Zawichost w woj. świętokrzyskim. Wydawało by się, że to zwykłe miejsce jakich wiele w naszym kraju. Tyle, że w 1931 r. natrafiono tam na skarb prawie 350 denarów, w 1937 r. pojawiło się kolejnych 500 egzemplarzy, a w 2020 r., w trakcie poszukiwań natrafiono na kolejne 1880 średniowiecznych monet! Niedawne odkrycie i wynikłe z tego badania archeologiczne, rzucają nowe światło na to, co wiemy na temat średniowiecznej Trójcy koło Zawichostu.

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Emporium handlowe Piastów? Trójca-Zawichost - M. Florek, W. Rudziejewski-Rudziewicz | KONTEKST 67

Czy był to zwykły targ przy przeprawie przez Wisłę? A może jednak międzynarodowe emporium handlowe na wschodnich peryferiach państwa pierwszych Piastów?

O prowadzonych poszukiwaniach, badaniach i ich efektach będziecie mogli posłuchać o godz. 19:00, dnia 21.07.2022 r., w trakcie kolejnego spotkaniu z cyklu #KONTEKST! A opowiedzą o nich dwaj reprezentanci zaangażowanych osób, którymi będą:

  • dr hab. MAREK FLOREK – pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, znający wiele stanowisk archeologicznych od podszewki, autor licznych publikacji, w tym artykułu do najbliższego numeru „Archeologii Żywej”, specjalizujący się w badaniach nad wczesnym średniowieczem i konserwatorstwie archeologicznym,
  • oraz WOJCIECH RUDZIEJEWSKI-RUDZIEWICZ – prezes Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”, odpowiadający za organizację i przebieg poszukiwań na terenie Zawichostu-Trójcy, prowadzonych we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa, osobiście uczestniczący w odkryciu skarbu w 2020 roku, choć nie jest to jego pierwsze, a tym bardziej ostatnie takie odkrycie!

Bo zawsze powtarzamy, tak w „Archeologii Żywej” jak i KONTEKŚCIE, że razem możemy więcej! Niesamowite odkrycia w Trójcy k. Zawichostu to sukces, którego nie da się przypisać jednej osobie i żałujemy, że nie jesteśmy w stanie zaprosić do odcinka wszystkich. Wolontariusze, członkowie stowarzyszeń i grup eksploracyjnych, archeologowie, historycy, numizmatycy, specjaliści z innych dziedzin czy życzliwe władze Zawichostu – lista jest bardzo długa.

Bez obaw jednak – podziękowania pozostawimy tradycyjnie na koniec, gdy już będziecie znać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i napatrzycie się na niesamowite zabytki, które udało się odkryć w trakcie prowadzonych działań. I obiecujemy, że tak jak w tytule, będą to nie tylko skarby!

Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.

Dodaj komentarz

css.php