Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Konferencja pt. “Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowo-archeologicznego na wybranych obszarach RDLP w Krośnie 2017-2018”

30 listopada 2018

Konferencja naukowa w ramach projektu pt. „Ocena stanu różnorodności biologicznej w wybranych nadleśnictwach RDLP Krosno na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych – kontynuacja” – zadanie „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego”. Celem konferencji jest zaprezentowanie i podsumowanie dotychczasowych wyników prac badawczych oraz zainicjowanie dyskusji nad podejmowanymi – tytułowymi zagadnieniami.

Badania w ramach projektu „Ocena stanu różnorodności biologicznej w wybranych nadleśnictwach RDLP Krosno na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych – kontynuacja” – zadanie „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” prowadzone są na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w ramach Konsorcjum, utworzonego z m.in. Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym (lider) oraz Fundacji Hereditas z Warszawy i fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, przy współpracy z zespołem specjalistów spoza ww. instytucji. Jest to pierwszy tego typu projekt badawczy w Polsce, w sposób wielkoobszarowy, nowatorski i nowoczesny badający tereny zalesione na obszarze RDLP Krosno. Opiera się on głównie na analizie i weryfikacji danych, pochodzących z lotniczego skanowania laserowego – LiDAR. W trakcie prac interdyscyplinarny zespół naukowców dokonał rozpoznania i inwentaryzacji obiektów zabytkowych. Mowa tutaj m.in. o reliktach dawnego osadnictwa, związanych z istniejącymi (w wielu sytuacjach do II wojny światowej) zabudowaniami i obszarami prowadzenia gospodarki rolnej, czy w końcu o pozostałościach licznie występujących na ww. terenie fortyfikacji polowych.

Warty podkreślenia jest fakt, że konferencja podsumowująca wyniki badań, dotyczy inicjatywy, która jest kontynuacją prac zainicjowanych na terenie Polski południowo-wschodniej (przede wszystkim województwo podkarpackie) w 2016 r., prac które są pierwszym tego typu przedsięwzięciem w historii archeologii polskiej, a zarazem w historii Lasów Państwowych. Inicjatywa obejmuje szerokopłaszczyznowe – wielkoobszarowe działania związane z rozpoznaniem, inwentaryzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego, wpisując się w szereg działań wspierających system ochrony zabytków w Polsce. Na uwagę zasługuję fakt, że działania w znacznym swym zakresie sięgają po rozwiązania nieinwazyjne, w tym nowoczesne technologie i dane, a zarazem rzadko stosowane zasoby archiwalne. Dodatkowo, co warto podkreślić, inicjatywa jest wynikiem pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, z takich dyscyplin jak archeologia, historia, leśnictwo czy geomatyka.

Adres korespondencyjny ws. organizacyjnych:  krosno@fundacja-hereditas.pl

Miejsce wydarzenia

Uniwersytet Rzeszowski – budynek A1
Rejtana 16C
Rzeszów, 35-959 Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 17 872 10 00
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php