Gdzie mieszkali średniowieczni rycerze? – webinar KONTEKST

Registrations have closed.
Odkrywca, Archeologia Żywa

Gdzie mieszkali średniowieczni rycerze? – webinar KONTEKST

91 91 people viewed this event.

No przecież, że w zamku… chciałoby się odpowiedzieć. Razem ze swoimi damami sercami, wiernymi kompanami, służąc wiernie swym seniorom. W końcu tak sugerują nam filmy, książki i gry komputerowe.

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Dzięki badaniom przeszłości wiemy jednak, że niewielu rycerzy było stać na postawienie sobie twierdzy z prawdziwego zdarzenia, takiej jak np. zamek Grodno, Gryf lub Krzyżtopór. Spora część feudałów niższego stanu choć również lubiła mieszkać w wieżach i otaczać się wałami i fosami, musiała zadowolić się czymś bardziej odpowiednim do grubości ich sakiewek.

Nawet do dziś, współczesny krajobraz, usiany jest wręcz, pozostałościami po specyficznie ukształtowanych, niewielkich założeniach obronnych, najczęściej funkcjonujących w towarzystwie wsi. Określane jako gródki stożkowate, obiekty typu „motte” lub wiejskie rezydencje rycerskie, są charakterystycznym elementem siatki osadniczej późnego średniowiecza. Moda na ich budowę przyszła do nas z Europy Zachodniej i kiedy w poł XIII w. zaczęły powstawać na terenie Polski, Czech i Austrii ich liczba stale rosła. My z kolei teraz, cały czas odkrywamy takie, które do tej pory nauce były nieznane! Jak najłatwiej odnaleźć takie obiekty w swojej okolicy i dlaczego dane z lotniczego skanowania laserowego są do tego najlepsze? Jak wyglądała taka typowa siedziba rycerska? Na ile zależne były od okolicznych wsi? Czy było tam miejsce dla skarbów i uwięzionych księżniczek? Co dzieje się z tymi obiektami po zakończeniu badań?

O tych i innych sprawach w trakcie kolejnego spotkania z cyklu KONTEKST, które odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 20:00, opowiedzą nam: specjalizująca się m.in. w archeologii krajobrazu i wykorzystaniu metod metrologicznych w badaniach ruralistycznych – dr Maria Legut-Pintal z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, oraz architekt, zajmujący się popularyzacją wiedzy o budownictwie tradycyjnym i rewitalizacją zespołów architektury zabytkowej – mgr inż. arch. Paweł Rajski ze Śląskiego Studia Architektury. Zresztą, jeśli śledzicie Archeologię Żywą, to z pewnością widzieliście przynajmniej jedną z niesamowitych wizualizacji, które są efektem ich badań.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

 

Date And Time

04-03-2021
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends