Ładowanie Wydarzenia

« Wróć do wszystkich wydarzeń

  • To wydarzenie minęło.

XI Konferencja: Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych

20 kwietnia 2017 - 22 kwietnia 2017

300zł

Wydarzenie Nawigacja

W dniach , 20–22.04.2017 r., w  Zabrzu, odbędzie się XI Konferencja Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych.

Konferencja dotyczy historycznych obiektów górniczych, popularyzacji wiedzy na temat górnictwa – jego fundamentalnego historycznego i współczesnego znaczenia dla rozwoju ludzkości. Ideę organizacji cyklu konferencji naukowych poświęconych zagadnieniom historii i dziedzictwa górniczego propagował Ś.P. długoletni Wiceprezes WUG Jan Szczerbiński, który wziął udział w już pierwszych edycjach tego spotkania i sprawował nad nim honorowy patronat. Konferencja jest platformą wymiany informacji i dyskusji dla szerokiego i zróżnicowanego środowiska badaczy dziedzictwa dawnego górnictwa: naukowców różnych profesji, archiwistów, inżynierów górniczych, emerytowanych pracowników górnictwa, a także badaczy indywidualnych.

Tematyka konferencji

  1. Wpływ działalności górniczej na rozwój gospodarki, cywilizacji i kultury od czasów najdawniejszych powspółczesne (górnictwo a rozwój nauki i techniki, górnictwo w kulturze i sztuce, powstawanie i upadek ośrodków eksploatacji złóż, socjologiczne skutki tych zmian).
  2. Rozwój techniki eksploatacji złóż i przeróbki kopalin na przestrzeni dziejów (poszukiwanie i udostępnianie złóż, technologie podziemnej i odkrywkowej eksploatacji złóż, metody urabiania skał, obudowa wyrobisk, mechanizacja robót górniczych, odwadnianie i wentylacja kopalń, miernictwo górnicze, wykrywanie i likwidacja zagrożeń, przeróbka kopalin, hutnictwo).
  3. Relikty dawnych robót górniczych (lokalizacja, stan zachowania, dokumentowanie, zagrożenia dla ludzi i środowiska, zabezpieczenie czy likwidacja).
  4. Zwyczaje, prawo i tradycje górnicze (rodowód zwyczajów i tradycji górniczych, rozwój prawodawstwa górniczego, hierarchia górnicza: ich społeczna rola dawniej i obecnie).
  5. Wykorzystanie obiektów po dawnych robotach górniczych w celach turystycznych i dydaktycznych (koncepcyjne projekty zagospodarowania i organizacja tras turystycznych lub typowo dydaktycznych, geoturystyka).
  6. Badania reliktów działalności górniczej w zakresie nauk przyrodniczych (geologia, mineralogia, hydrogeologia, skład gazów, biologia, mykologia, zoologia i in.).
  7. Propagowanie wiedzy dotyczącej roli i znaczenia górnictwa w rozwoju społeczeństw oraz informacji o występowaniu, lokalizacji i możliwościach poznania pozostałości dawnych robót górniczych.

Warunki uczestnictwa w konferencji

  1. Przesłanie karty zgłoszenia uczestnictwa – karta do pobrania
  2. Dokonanie opłaty konferencyjnej – szczegóły do pobrania

Publikacja w czasopismach

Autorzy najciekawszych referatów otrzymają możliwość opublikowania artykułów dotyczących tematyki prezentowanej w referatach konferencyjnych w czasopismach:
Hereditas Minariorum
CUPRUM Czasopismo Naukowo-Techniczne Górnictwa Rud
Zeszyty Naukowe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu „Górnik Polski”
Zaproszenie do opublikowania artykułu w jednym z wyżej wymienionych czasopism otrzymają Państwo od Redakcji na wskazany w Karcie Zgłoszenia adres mailowy.

Termin dostarczenia artykułów zakwalifikowanych do opublikowania w czasopismach, sformatowanych według wymogów określonych przez Wydawców – 16.05.2017 r.

Organizatorzy

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej
KGHM Cuprum
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Kopalnia Guido
Sztolnia Królowa Luiza

Inny

Call for papers - termin końcowy
17 marca 2017

Miejsce

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Wolności 408
Zabrze, 41-800 Polska
+ Mapy Google

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 Udostępnień
Udostępnij
+1
Tweetnij
Udostępnij
Przypnij