Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Deir el-Bahari. “Co jeśli nic?” – darmowy webinar

21 stycznia 2021 20:00 - 21:00

Bezpłatnie

Tysiące ton kamieni do usunięcia. Mrówcza praca w upale i pyle. Szukanie na ogromnym zboczu głazów wskazujących na ingerencję człowieka. Wielki wysiłek fizyczny, a jednocześnie wyzwanie wymagające specjalistycznej, gromadzonej przez lata wiedzy. Wszystko z głęboką wiarą, że po wielu latach uda się spełnić marzenie i odkryć nienaruszony grobowiec faraona.

Polsko-egipska Misja Skalna w Deir el-Bahari jest jednym z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć współczesnej archeologii. Pwstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej w latach ubiegłych – prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Obecnie kierownictwo misji jest wyłącznie polskie. Badania Misji Skalnej w Deir el-Bahari śledzimy wraz z naszymi Czytelnikami już od lat. Z zapartym tchem czytamy o kolejnych doniesieniach ze stanowiska Gebel Ragab.

Bardzo pobieżne oględziny terenu „półki” w 1986 r. przyniosły odkrycie kilku starożytnych graffiti (rysunków bądź napisów wyrytych na skale), ponadto odnosiło się wrażenie, że w niektórych miejscach powierzchnia skał jest jakby oczyszczona z wierzchniej warstwy, jak gdyby w wyniku działania ręki ludzkiej.

Czy po wielu latach badań w końcu będziemy świadkami niesamowitego odkrycia? W związku z nadchodzącą premierą filmu “A co jeśli nic?” opowiadającego nie tylko o badaniach w Deir el-Bahari, ale również o zaangażowanych w to przedsięwzięcie osobach, w celu odświeżenia Waszej wiedzy, postanowiliśmy zaprosić na najbliższe spotkanie z cyklu KONTEKST najbardziej zorientowanych w temacie!

Gośćmi tego spotkania będą prof. Andrzej Niwiński – kierujący pracami Misji Skalnej od 1999 roku, inż. Waldemar Kubiczek – stały członek ekspedycji i przedstawiciel firmy Rotomatic, oraz Monika Krupa – reżyserka filmu “A co jeśli nic?”.

ZAPRASZAMY do udziału w transmisji na żywo nawet pomimo tego, że nagranie z transmisji na żywo dostępne będzie na YouTubie Archeologii Żywej!
DZIEŃ: 21.01.2021
GODZINA: 20:00 – 21:00
MIEJSCE: to wydarzenie lub Facebook Archeologii Żywej

Zapis transmisji na naszym kanale YouTube

Deir el-Bahari. "Co jeśli nic" - Andrzej Niwiński, Waldemar Kubiczek, Monika Krupa | KONTEKST 11

Szczegóły

Data:
21 stycznia 2021
Godzina:
20:00 - 21:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/479609403028850/

2 komentarze do “Deir el-Bahari. “Co jeśli nic?” – darmowy webinar”

Dodaj komentarz

css.php