Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków

29 marca 2019 - 28 lipca 2019

W imieniu organizatorów z Muzeum Śląskiego w Katowicach serdecznie zapraszamy na wystawę “Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków”, która potrwa od 29.03.2019 do 28.07.2019 roku.

Proces udomowienia ssaków rozpoczął się około 40 tys. lat temu. Człowiek podjął wtedy pierwsze próby oswojenia wilka, przodka dzisiejszego psa. Zjawisko to ciągle jest mało poznane. Zagłębienie się w temat umożliwia wystawa „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” prezentowana właśnie w Muzeum Śląskim w Katowicach. Poznamy na niej pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza, krowa oraz świnia. Dowiemy się, kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie wspomnianych gatunków, a także poznamy drogi, jakimi dotarły do Europy już jako zwierzęta hodowlane.

Wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach na temat historii udomowienia ssaków jest pierwszą tego rodzaju w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce, a w tak prezentowanym ujęciu również pierwszą w Europie. Domestykacja dzikich zwierząt to jeden z najważniejszych przełomów kulturowych i gospodarczych w dziejach ludzkości. Powstają wówczas pierwsze wsie i miasta najstarszych cywilizacji, najpierw na Bliskim Wschodzie, a później w innych regionach świata –wszędzie tam, gdzie zaczęto hodować zwierzęta i uprawiać ziemię. To czas, kiedy między człowiekiem a zwierzęciem wytwarzają się nierozerwalne więzi, zależności i pozytywne emocje. Zwierzęta stały się odtąd nie tylko źródłem pożywienia i surowców, lecz także kształtowały wrażliwość i szacunek człowieka do przyrody. – mówi Renata Abłamowicz, kurator wystawy „Bliskie, lecz z dalekiego świata”.

Uzupełnieniem opowieści jest prezentacja pozostałych ssaków udomowionych na świecie. Wśród eksponatów znajdują się elementy szkieletów zwierzęcych, wyroby z kości, skóry, naczynia i figurki pochodzące sprzed setek i tysięcy lat mające znaczenie gospodarcze, kultowe, ale i łączące się ze sztuką czy rozrywką. Ekspozycja daje możliwości poznania pracy archeozoologów badających zwierzęce szczątki kostne oraz stosowanych przez nich technik. Sposób prezentacji eksponatów, a także ich dobór sprawiają, że wystawa zainteresuje zarówno najmłodszych zwiedzających, jak i dorosłą publiczność.

Wystawę oglądać można do 28 lipca. Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące ekspozycji, z którymi można zapoznać się na stronie: https://muzeumslaskie.pl/pl/wyszukaj-wydarzenie/

Szczegóły

Początek:
29 marca 2019
Koniec:
28 lipca 2019
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
bit.ly/bliskiezdaleka

Miejsce wydarzenia

Muzeum Śląskie
T. Dobrowolskiego 1
Katowice, 40-205 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia
css.php