Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły

18 października 2019 - 5 stycznia 2020

Muzeum Archeologiczne, Oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu od 18 października 2019 do 5 stycznia 2020 r. ma przyjemność zaprosić na wystawę czasową “Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”.Muzeum no

Prawią nam stare pieśni o przeszłości cudach:
O bohaterach słynnych, o znojach, o trudach,
O godach i rozkoszy, o łzach i boleści,
O bojach i zapasach – słuchajcie powieści!
(Niedola Nibelungów, przeł. Ludomił German, wyd. 2, Lwów 1893)

Kanwą wystawy Barbarzyńskie tsunami są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV wieku a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Romanum, wtargnęły na jego obszar, rozciągający się na znacznych połaciach Europy i Afryki Północnej, zadając ostateczny cios istnieniu Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. Często tworzyły na jego gruzach własne królestwa. Niektóre z tych ludów, odnotowywane w antycznych źródłach pisanych, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły, gdzie zamieszkiwały w pierwszych wiekach po Chrystusie. Odegrały one znaczącą rolę w wydarzeniach powiązanych z migracjami plemion, a także w kształtowaniu nowego porządku w Europie średniowiecznej. Świadectwa ich pobytu na ziemiach polskich oraz kontaktów z innymi społecznościami barbarzyńskimi i cywilizacją rzymską, są odkrywane w różnych regionach położonych między Bałtykiem a Karpatami. Niejednokrotnie należą one do najbardziej spektakularnych znalezisk archeologicznych z obszaru Polski i stanowią ozdobę muzealnych kolekcji.

Wystawa prezentuje wybór najistotniejszych zabytków z dorzecza Odry i Wisły, pochodzących ze zbiorów kilkunastu polskich muzeów. Są to głównie ozdoby, części stroju, monety oraz broń ze skarbów i bogatych grobów. Pozwalają one zilustrować obecność na ziemiach polskich różnych społeczności oraz ich udział w wymianie kulturowej i transformacjach w dobie wielkiej wędrówki ludów na tle wydarzeń mających miejsce przed tym okresem (III–IV wiek) i następujących po nim (VI–VII wiek).

Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z jedenastoma placówkami muzealnymi, w tym z Muzeum Archeologicznym, Oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jest ona również pokłosiem projektu „Maestro” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt. Okres Wędrówek Ludów między Odrą a Wisłą (http://www.mpov.uw.edu.pl/), realizowanego w ostatnich latach na Uniwersytecie Warszawskim przez grono polskich badaczy we współpracy z kolegami z innych krajów europejskich.

Zaznaczyć należy, że wśród zabytków pochodzących z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, zobaczyć można nieeksponowane dotychczas znaleziska z obszarów nadczarnomorskich i z terenu Francji. Po raz pierwszy zaprezentowany będzie również ostatni nabytek Muzeum w postaci złotej zawieszki pierścieniowatej datowanej na V/VI w.,   znalezionej w okolicach  Pszczewa, woj. lubuskie.

Wystawa łączy tradycyjną ekspozycję, gdzie główną rolę odgrywają muzealia, z nowoczesnymi technologiami, umożliwiającymi w sposób dynamiczny, a jednocześnie dyskretny poszerzyć zasób informacji o epoce i zabytkach oraz o wynikach badań przyrodniczych wspomagających rekonstrukcję historii osadnictwa. W sprzedaży znajduje się bogato ilustrowana polsko-angielska publikacja, która oprócz katalogu prezentowanych zabytków zawiera teksty będące interesującym komentarzem i uzupełnieniem ekspozycji.

Zamieszczony na wstępnie cytat ze średniowiecznego eposu Niedola Nibelungów, ma nie tylko zachęcić do zwiedzania wystawy, lecz także podkreślić, że ziemie położone w dorzeczu Odry i Wisły były scenerią istotnych przemian u schyłku antyku. Tutaj bowiem, w dorzeczu środkowej Odry, przed migracją, siedziby mieli Burgundowie, w środowisku których rozgrywa się epos, a jego podłożem historycznym są wydarzenia z okresu wielkiej wędrówki ludów.

 

Projekt współorganizowany przez:

 • Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
 • Muzeum Lubelskie w Lublinie
 • Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
 • Muzeum w Lęborku
 • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 • Muzeum Zamojskie w Zamościu
 • Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim
 • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
 • Muzeum Archeologiczne w Krakowie
 • Muzeum Miejskie Wrocławia
 • Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu

Szczegóły

Początek:
18 października 2019
Koniec:
5 stycznia 2020
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/CMS/muzeum_archeologiczne/barbarzynskie_tsunami.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu
ul. Cieszyńskiego 9
Wrocław, Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php