Archeologia Żywa 1 (63) 2017

|


Słowa kluczowe: ,

Si vis pacem, para bellum. Możliwe, że nigdy nie odkryjemy od jak długiego czasu wojna towarzyszy człowiekowi, jednak w naszym pierwszym numerze spróbujemy ją choć trochę przybliżyć Czytelnikom. 

63

Numer dostępny pod poniższymi linkami lub w salonach Empik, Garmond, Inmedio, Relay, Ruch.

Po prawie pięciu latach przerwy, już od 28 lutego w całej Polsce znów możliwe będzie odnalezienie w kioskach i sklepach „Archeologii Żywej”. Archeologia Żywa 1 (63) 2017 jest już w sprzedaży. Jako jeden z redaktorów, a tym samym osoba odpowiedzialna za wskrzeszenie pisma, cieszę się niezmiernie z tego faktu.

Jeszcze ze swoich archeologicznych studiów magisterskich pamiętam ostatnie numery na półkach Empiku. Może nie pomogło mi ono w żadnym z egzaminów, z pewnością jednak było miłą odskocznią od artykułów i książek stricte naukowych. Nigdy bym wtedy nie pomyślał, że parę lat później sam będę jego częścią. Archeologia zawsze będzie naszą pasją i pozwolimy sobie mieć nadzieję, że dzięki „Archeologii Żywej” stanie się również Waszą. Tyle ode mnie jako redaktora wpisów internetowych, a teraz parę słów od Szefa.

ARCHEOLOGIA ŻYWA 1/2017 – SPIS TREŚCI

  • 04 / Czy małpy prowadzą wojny?
    Katarzyna Król
  • 08 / Wsi spokojna? Neolityczni rolnicy a przemoc i wojna
    Mirosław Furmanek
  • 16 / Przez Łużyce…szlakiem „łużyckich” osad obronnych sprzed 2500 lat
    Paweł Konczewski
  • 22 / Maciejowice – archeologiczne ślady ostatniej bitwy Tadeusza Kościuszki
    Michał Mackiewicz
  • 30 / Między pamięcią a zapomnieniem. Archeologia pierwszowojennego obozu jenieckiego w Czersku
    Dawid Kobiała, Kornelia Kajda, Mikołaj Kostyrko
  • 32 / Archeologia o przemocy w Hiszpanii (1936-1975
    Alfredo Hongalez-Ruibal
  • 40 / Dzieci – najmłodsze ofiary współczesnych konfliktów zbrojnych
    Magdalena Konczewska
  • 47 / Archeolodzy i saperzy
    Sylwia Rodak
  • 50 Bołszowce – długie i trudne dzieje kresowego miasteczka [pełny artykuł dostępny również na stronie]
    Paweł Konczewski
  • 58 / Górnicy złota na tropie Homo erectus w Sudanie
    Mirosław Masojć, Ahmed Hamid Nassr
  • 64 / Kwitnące krzyże Armenii
    Artur Bowsza
  • 70 / Rzecz o antropologach i archeologach
    Krzysztof Borysławski
  • 74 / Szkielety z kloaki: dzieciobójstwo w antycznym Aszkelonie?
    Aleksandra Grzegorska
  • 76 / Religia starożytnych Celtów
    Przemysław Dulęba
  • 80 / Wpuszczeni w Puszczę
    Radosław Biel
  • 84 / Archeologiczna niespodzianka w Puszczy Białowieskiej
    Rafał Zapłata, Krzysztof Stereńczak
  • 86 / Konferencja „50 twarzy zbrodni” Wrocław 2016
    Weronika Cieszyńska

Archeologia Żywa 1/2017 – słowo od Redaktora Naczelnego

Archeologia, jak każda nauka, ulega ciągłym transformacjom. Wśród zmian zachodzących w ostatnich latach zauważamy, że archeolodzy coraz częściej podejmują badania nad nieodległą przeszłością. Obserwujemy też ciągły wzrost zainteresowania wokół materialnych śladów przeszłości naszego gatunku, co jest podstawą źródłową archeologii. Rośnie również chęć zobrazowania naszych dziejów z wykorzystaniem szerokiego spectrum informacji źródłowych. Takie całościowe podejście do poznawania przeszłości wymusza szeroką współpracę archeologii z innymi naukami humanistycznymi, społecznymi i przyrodniczymi. Przynosi to doskonałe efekty, ale jest jednocześnie źródłem pytań o granice archeologii jako nauki.

Do konsensusu w sprawie tego, czym jest współczesna archeologia, możemy dojść tylko w toku dyskusji i wzajemnej edukacji. Realizując ten cel postanowiliśmy, że w każdym numerze „odrodzonej” Archeologii Żywej będziemy prezentować blok tematyczny, dotyczący ważkich aspektów życia ludzkiego. Na początek zajęliśmy się archeologią konfliktów zbrojnych.

Aby zrozumieć podstawy naszych agresywnych zachowań, warto przyjrzeć się im w kontekście poczynań pokrewnych nam małp człekokształtnych, o czym traktuje artykuł Katarzyny Król. Wojny epoki kamienia omawia Mirosław Furmanek. O konfliktach z początku epoki żelaza mówi tekst mojego autorstwa. Zachęcam również do lektury artykułu Michała Mackiewicza o badaniach archeologicznych prowadzonych na polu bitwy pod Maciejowicami. Wyjaśnia on jak ogromną wartość naukową i społeczną mają nawet pojedyncze artefakty pobitewne. Tragizm współczesnych konfliktów zbrojnych przybliżają: Alfredo Gonzales-Ruibal pisząc o wojnie domowej w Hiszpanii oraz Magdalena Konczewska w tekście o zbrodniach wojennych dokonanych na dzieciach.

Jako uzupełnienie tematu głównego prezentujemy między innymi reportaże z archeologicznych podróży do Sudanu i Armenii. A w nawiązaniu do interdyscyplinarności badań nad przeszłością, zamieszczamy tekst prof. Krzysztofa Borysławskiego dotyczący współpracy antropologów i archeologów.

Mam nadzieję, że dobór tematów i forma ich prezentacji skłonią Was, Drodzy Czytelnicy, nie tylko do stałej lektury naszego czasopisma, ale może również natchną do jego współtworzenia, do czego zapraszam w imieniu własnym i Zespołu Redakcyjnego.

Strona, portale społecznościowe i elektroniczna wersja AŻ

Oczywiście poza zachęceniem do zakupu naszego najnowszego numeru zachęcamy do ciągłego śledzenia naszej strony i naszej obecności na innych portalach. Możemy zapewnić, że już pracujemy nad kolejnym numerem, równocześnie jednak przeciętna ilość artykułów, wieści i naszej aktywności w sieci będzie się utrzymywać na tym samym poziomie.

Od momentu gdy ogłosiliśmy na naszym profilu reaktywację Archeologii Żywej, liczba odwiedzeń naszej strony oraz obserwujących profil w serwisach FacebookTwitter Instagram powoli rosną. Głównie dzięki odkryciu starego, całkowicie zapomnianego profilu i połączeniu go z nowym, udało nam się ostatecznie w ciągu dwóch miesięcy dobić do liczby 4,5 tys. użytkowników, którzy lubią @ArcheologięŻywą. Gdy tylko rozwiążemy pewien męczący problem pewnie wrócimy do naszej tradycyjnej nazwy, ale to może zająć nam jeszcze trochę. Nasza oficjalna strona, z kolei na chwilę obecną ma 14,5 tys. wyświetleń. Wiemy, że stać nas i Was na więcej!

Na zakończenie mały apel. Z chęcią usłyszelibyśmy od Was w komentarzach pod tym wpisem, czego oczekujecie od nas w przyszłości. Czy zerknęliście w ogóle na kalendarz z wydarzeniami, który staramy się w miarę możliwości i otrzymywanych informacji aktualizować? Czy uważacie, że powinniśmy pojawić się w innych popularnych serwisach społecznościowych? Czy uważacie, że któryś z elementów naszej strony można usprawnić?

Czeka nas długa droga do sukcesu, ale już w tym momencie dziękujemy wszystkim za miłe słowa na jej początku!

Życzymy miłej lektury!

Redaktor naczelny AŻ | Oficjalna strona

Archeolog, doktor nauk inżynieryjno-technicznych, popularyzator. Pierwsza osoba, z którą powinno się kontaktować w sprawie patronatów i ewentualnej współpracy z „Archeologią Żywą”. Post-doc w Katedrze Antropologii Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i wykorzystania nowoczesnych technologii w archeologii. Pasjonat multimediów i gier komputerowych. Prowadzący cyklu cotygodniowych popularnonaukowych webinarów pt. „Kontekst

CZY TEŻ W DZIECIŃSTWIE CHCIAŁEŚ BYĆ ARCHEOLOGIEM?

My od zawsze! Cześć, ARCHEOLOGIA ŻYWA to mały zespół osób kochających odkrywanie i pisanie o przeszłości. Czujemy jednak, że wciąż zna ją zbyt mało osób. Pytanie, czy chcesz nam pomóc w promocji naszej historii?

Dodaj komentarz

css.php