Ślady nowego egipskiego grobowca w Qubbet el-Hawa

Egipskie Ministerstwo Starożytności ujawniło niedawno, że archeologowie z Uniwersytetu w Birmingham odnaleźli „konkretne ślady” nieznanego do tej pory grobowca w Qubbet el-Hawa w Asuan.

Relikt dwumetrowej kamienny ściany odnaleziono pod ścieżką biegnącą w północnej części nekropolii Qubbet el-Hawa. To ważne dla archeologów tworzą grobowce urzędników z okresu Starego i Środkowego Państwa. Nigdy jednak nie było ono zbyt dokładnie przebadane i dopiero działania ostatnich lat prowadzą w tym kierunku.

Nasr Salama, generalny dyrektor odpowiedzialny za ochronę zabytków w rejonie Asuan i Nubii, nazwał odkrycie niesamowitym dodając, że to odkrycie nowych miejsc pochówków było wyłącznie kwestią czasu.

Datowanie odkrycia w Qubbet el-Hawa

Nasi brytyjscy koledzy datują ceramikę odnalezioną w murze różnorako. Część z fragmentów mis przypomina styl powszechny za rządów Pepi II, w okresie Szóstej Dynastii (ok. 2278-2184 B.C.) Starego Państwa. Jednak inne fragmenty są jasno związane ze słojami typowymi dla Pierwszego Okresu Przejściowego i Środkowego Państwa. Fakt ten tłumaczą stopniowym zagospodarowywaniem nekropolii przez wieki.

Najważniejsze jednak jest to, że ustalili oni przeznaczenie ściany. Miała ona stanowić fundament pod grobowce znajdujące się na wyższym poziomie nekropolii. Należały one dla wysoko postawionych urzędników Starego Państwa, w tym m.in. dwóch zarządców Elefentyny zwanych Harkhuf i Heqaib.

Dalsze wyzwania

Nie jest to jednak koniec wyzwań. Zespół wierzy, że odkryta ściana stanowiła również zabezpieczenie grobowców leżących poniżej, które to powinny być dostępne dzięki nieznanej jak dotąd ścieżce. W tym kierunku prowadzone będą ich dalsze badania, a my trzymamy kciuki.

(Źródło: Egipskie Ministerstwo Starożytności)

Radosław Biel

Deus Ex E-Machina
Home Page  Public Email  Researchgate  Academia  Twitter  Facebook  LinkedIn  Google+ 

Redaktor wpisów internetowych "Archeologii Żywej". Archeolog. Doktorant Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. W sprawie problemów ze stroną lub mediami społecznościowymi walić śmiało! ...więcej →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *