Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Wikingowie w Polsce?

24 lutego - 16 lipca

7zł - 10zł
wikingowie w polsce

„Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich” to tytuł wystawy czasowej, którą można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego (MPPP) w Gnieźnie od 24 lutego do 16 lipca 2017 r. Jest to pierwsza w naszym kraju zakończona powodzeniem próba zebrania w jednym miejscu dużej liczby znalezisk związanych z bezpośrednią obecnością Skandynawów na ziemiach polskich. Stanowi przez to pewną syntezę dotychczasowych badań, choć ma charakter bardziej charakter popularnonaukowy. Adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, których niekoniecznie pasjonuje ta problematyka.

Wbrew przewrotnemu tytułowi wystawa wcale nie mówi o wikingach. Mówi ogólnie o mieszkańcach Skandynawii (Danii, Norwegii i Szwecji), spośród których ci sławni wojownicy się wywodzili. Wystawa „Wikingowie w Polsce?” celowo skupia  się na właściwych mieszkańcach Półwyspu Skandynawskiego, przybyszach zza morza, pomijając wątki związane z tzw. pośrednictwem, np. z ruskimi Waregami. Ekspozycja traktuje nie tylko o monarchii wczesnopiastowskiej. Prezentowane zagadnienia dotyczą także Pomorza Zachodniego, incydentalnie w tym czasie leżącego w obrębie monarchii wczesnopiastowskiej, oraz ziem zamieszkiwanych przez Prusów. Dotyczy więc ona całości tego obszaru, który wchodzi w skład współczesnej Polski. Chronologicznie wystawa obejmuje okres od IX do XII w.

Prawie 120 artefaktów

„Wikingowie w Polsce?” prezentuje prawie 120 artefaktów, które identyfikowane są jako wyroby skandynawskie. Jest to ogromna część całości tego rodzaju przedmiotów wydobytych podczas prac archeologicznych na terenie dzisiejszej Polski. Są wśród nich zarówno zabytki uzbrojenia, jak i biżuteria, drobne przedmioty codziennego użytku, skarby itp. Wśród nich znajdują się także i takie, które do tej pory nie były pokazywane szerszemu gronu odbiorców.

Zabytki pochodzą z kolekcji kilkunastu muzeów i placówek naukowo-badawczych z całego kraju. Prócz samych „niemych” artefaktów wystawa stara się przedstawić odpowiedzi na niektóre istotne pytania dotyczące skali i charakteru obecności Skandynawów na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza. Skandynawów, którzy owszem byli, ale których liczba i charakter obecności w żaden raczej sposób nie wyróżniały ich spośród innych obcokrajowców docierających lub nawet osiedlających się w dorzeczach Odry i Wisły przed tysiącem lat.

Najcenniejszym zabytkiem ze zbiorów MPPP, który znajdzie się na wystawie, jest nakładka głowicy miecza z kości słoniowej odkryta w Gnieźnie. Pochodzi z X-XI w.

To absolutny unikat – rzadkością są w ogóle nakładki z tego materiału // Aleksandra Dudczak z MPPP dla PAP.PL

Uzbrojenie będzie dominującym na wystawie rodzajem zabytków – wśród niego są unikatowe okucia pochew mieczy, które prezentują różne style. Będzie można zobaczyć również ozdoby w postaci pięknie ornamentowanych zapinek. Nie zabraknie też zabytków związanych z grami skandynawskimi, np. w postaci bursztynowego pionka do gry typu tafl. Wiele z zabytków prezentowanych na wystawie pochodzi z wykopalisk prowadzonych na Wolinie oraz w Janowie Pomorskim – to lokalizacja dawnego Truso, czyli skandynawskiego emporium handlowego.

„Wikingowie w Polsce?” – głosem w dyskusji

Wystawa to pewna forma polemiki z występującymi dosyć często w publikacjach popularnonaukowych czy też na różnorodnych forach internetowych hipotezami dotyczącymi skali i zasięgu oddziaływania Skandynawów na ziemie polskie. Ich autorzy niekiedy wyolbrzymiają pewne zjawiska, a na tej podstawie gloryfikują pewne fakty, nie dostrzegając ich rzeczywistej skali, pomijając przy tym niektóre aspekty choćby kulturowe czy etniczne. Jest jednocześnie nasza wystawa pewną odpowiedzią na swoistą modę „na wikingów”, która od kilkunastu lat dostrzegalna jest w naszym kraju.

Ekspozycji towarzyszą różnego rodzaju działania popularyzatorskie i edukacyjne skierowane do wszystkich naszych Gości niezależnie od wieku oraz stopnia zainteresowania tematem.

NEWSLETTER
Dołącz do grona miłośników Archeologii Żywej! Podaj nam swojego maila, a powiadomimy Cię o nowych artykułach, zbliżających się konferencjach oraz przyszłych numerach i konkursach.
My także nienawidzimy bałaganu w skrzynce pocztowej, dlatego nikomu nie sprzedamy, ani nie udostępnimy Twojego adresu.

Szczegóły

Start:
24 lutego
Koniec:
16 lipca
Koszt:
7zł - 10zł
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,
Strona internetowa:
http://muzeumgniezno.pl/pl/zapowiedzi-wystaw/549

Miejsce

Muzeum Początków Państwa Polskiego
Kostrzewskiego 1
Gniezno, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://muzeumgniezno.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 Udostępnień
Udostępnij1
+1
Tweetnij
Udostępnij
Przypnij