Ładowanie Wydarzenia

« Wróć do wszystkich wydarzeń

Spotkanie Miłośników Archeologii Żywej (SMAŻ)

22 czerwca - 24 czerwca

Po raz pierwszy w historii organizujemy oficjalne Spotkanie Miłośników Archeologii Żywej (SMAŻ)! Redakcja AŻ oraz Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu mają zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych na to wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-24 czerwca 2018 r. na Zamku Grodno.

W styczniu 2017 roku oficjalnie reaktywowaliśmy nasze czasopismo. Z wielkim zaskoczeniem i przyjemnością odkryliśmy, że Archeologię Żywą chcą czytać nie tylko starzy Czytelnicy, ale również nowe osoby. Osoby, które swoją przygodę z archeologią zaczynały już w momencie gdy działalność czasopisma została zawieszona, lub osoby zaczynające ją dopiero teraz.

Dla nas, Redakcji AŻ, ważna jest jednak nie długość stażu, lecz to co nas łączy – pasja i miłość do archeologii. Dlatego nie ważne czy posiadasz tytuł licencjata, magistra, doktora lub profesora. Z chęcią przywitamy Ciebie wraz z rodziną lub przyjaciółmi na jedynym takim spotkaniu w roku, na którym to będziemy mogli razem świętować naszą wspólną pasję.

Jest to pierwsze tego typu organizowane przez nas wydarzenie , dlatego liczba miejsc jest ograniczona.

Zamek Grodno – miejsce z historią

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim położony jest w południowej części Gór Wałbrzyskich. Został on wzniesiony prawdopodobnie jeszcze w XIII w., lecz pierwszy dokument świadczący o jego istnieniu pochodzi z 1315 r. Dzieje zamku to ponad 900 lat historii, podczas której przechodził z rąk do rąk. Był on w rękach Piastów, Korony Czeskiej, Niemiec i Prus.

Był on stale rozbudowywany. Tuż przed wybuchem wojny trzydziestoletniej w XVII w. miał być określany jako przybytek warty każdego księcia. Zniszczenia wojenne, oraz kolejne tragedie spowodowały, że zaczął on jednak popadać w ruinę.

Od rozbiórki, która miała zostać przeprowadzona w pierwszej połowie XIX w. uratował ho archeolog – prof. Büschinga. Od tego momentu jego sytuacja ulegała powolnej poprawie. Od stycznia 2009 r. właścicielem Zamku Grodno stała się Gmina Walim, która następnie powierzyła zarządzanie obiektem Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Archeologia Żywa od pewnego czasu ściśle współpracuje m. in. z CKiT w prowadzeniu badań na zamku. Jednym z najgłośniejszych odkryć w zeszłym roku było odnalezienie bulli antypapieża Benedykta XIII.

SMAŻ 2018 – szczegóły

Plan wydarzenia

Zarys ogólnego planu na razie przedstawia się w poniższy sposób. Będzie on aktualizowany w miarę upływu czasu.

Piątek – 22 czerwca 2018 r.

Zakwaterowanie. Krótka prelekcja.

Sobota – 23 czerwca 2018 r.

Zwiedzanie Zamku Grodno oraz wycieczka po Górach Sowich. Prelekcje i zakończenie dnia biesiadą świętojańską.

Niedziela – 24 czerwca 2018 r.

Zakończenie.

Koszt (zakwaterowanie, wyżywienie)

Na ten moment wszystkie detale są uzgadniane z zainteresowanymi stronami.

SMAŻ

Szczegóły

Rozpoczęcie:
22 czerwca
Koniec:
24 czerwca
Wydarzenie tagi:
, , , , , ,

Miejsce

Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe
Zagórze Śląskie, 58-321 Polska
+ Mapy Google
Strona internetowa:
http://zamekgrodno.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 Udostępnień
Udostępnij5
+1
Tweetnij
Udostępnij
Przypnij