Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dziedzictwo we współczesnym świecie

19 października - 20 października

Darmowy

Instytut Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na konferencję „Dziedzictwo we współczesnym świecie” gdzie zaprezentowane zostaną refleksje dotyczące dziedzictwa. Zarówno akademickie jak i jego praktyczne i instytucjonalne ujęcia. Organizatorzy zarpaszają do dyskusji przedstawicieli różnych środowisk. Naukowych z różnych dziedzin, a także osoby zajmujące się problematyką dziedzictwa w instytucjach (publicznych, prywatnych, pozarządowych).

AŻ WIEŚCI
Dołącz do grona miłośników Archeologii Żywej! Podaj nam swojego maila, a powiadomimy Cię o najważniejszych wydarzeniach i informacjach.
My także nienawidzimy bałaganu w skrzynce pocztowej, dlatego nikomu nie sprzedamy Twojego adresu.

Temat dziedzictwa stanowi przedmiot ożywionych dyskusji zarówno w środowisku naukowym, jak i poza nim. W związku z tym można spotkać się z różnorodnymi poglądami na temat tego, czym ono jest. Do kogo należy oraz czy i jak powinno się je chronić na rzecz przyszłych pokoleń. Mając powyższe na uwadze sądzimy, że przyszedł najwyższy czas by spojrzeć na dziedzictwo ze wspólnie wypracowanych perspektyw. Odchodzący od szeregu istniejących podziałów, m.in. na dziedzictwo kulturowe i naturalne, dziedzictwo odległej i niedawnej przeszłości oraz dziedzictwo jako obiekt badań naukowych i wartość społeczną. Proponowane przez nas zintegrowane podejście do dziedzictwa pozwala na próbę jego nowego ujęcia i konceptualizacji, a także stawia przed badaczami dalsze perspektywy i wyzwania.

Dziedzictwo we współczesnym świecie – proponowana tematyka

  1. Dziedzictwo w społeczeństwie – w ramach tego bloku pragniemy skupić się na relacjach pomiędzy społeczeństwem i dziedzictwem. Interesują nas formy udostępniania dziedzictwa różnym grupom społecznym, a także metody jego popularyzacji. Ważną kwestię stanowi także pytanie o to, czym dla społeczeństwa jest dziedzictwo i w jaki sposób je wykorzystuje.
  2. Zintegrowane dziedzictwo kulturowe i naturalne – blok ten ma celu przedyskutowanie zintegrowanego podejścia do dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Chcemy omówić zagadnienia dotyczące pracy z dziedzictwem, która nie narusza żadnej z jego struktur (przyrodniczej ani kulturowej), a także wpływu ochrony dziedzictwa na środowisko w przyszłości.
  3. Dziedzictwo uwikłane w system władzy i ideologię – polityka związana z zarządzaniem dziedzictwem jest silnie związana z sytuacją społeczno-polityczną w skali krajowej i międzynarodowej. Ta cześć konferencji poświęcona została politycznym wymiarom funkcjonowania dziedzictwa w dzisiejszych czasach, a także ich skutkom dla dziedzictwa w przyszłości. Interesują nas aspekty związane z upamiętnianiem i wymazywaniem dziedzictwa oraz jego ideologizacją, które to traktować można jako wynik napięć społeczno-politycznych.
  4. Strategie zarządzania dziedzictwem – zarządzanie dziedzictwem odbywa się na wielu szczeblach, dlatego tę część tematyczną poświęcamy problematyce zarządzania dziedzictwem tak, by odpowiadało ono na potrzeby społeczne i naukowe. Pragniemy podjąć zagadnienia związane z praktyką zarządzania dziedzictwem, a także ich potencjalnymi skutkami dla samego dziedzictwa oraz społeczeństwa. 
  5. Dziedzictwo jako element rozwoju zrównoważonego – dziedzictwo stanowi istotny element dobra publicznego. W polityce rozwoju zrównoważonego dziedzictwo jest często uważane za potencjał dla rozwoju regionalnego, a także element zaspokajania podstawowych potrzeb współczesnych i przyszłych społeczności. W tej części chcemy zatem zająć się tematyką związaną z miejscem, jakie zajmuje dziedzictwo w ramach idei rozwoju zrównoważonego, a także z tym jak postępować z dziedzictwem, by podkreślić i zachować jego istotną wartość dla lokalnych społeczności i gospodarki.

Szczegóły

Start:
19 października
Koniec:
20 października
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
http://archeo.amu.edu.pl/dziedzictwo/index.htm

Organizator

Instytut Archeologii UAM
Strona internetowa:
http://archeo.amu.edu.pl/

Miejsce

Wydział Historyczny UAM
Umultowska 89D
Poznań, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://wydzial.historyczny.amu.edu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 Udostępnień
Udostępnij
+1
Tweetnij
Udostępnij1
Przypnij