Ładowanie Wydarzenia

« Wróć do wszystkich wydarzeń

  • To wydarzenie minęło.

Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu

23 kwietnia - 16 lipca

3zł - 5zł

Od 23 kwietnia 2017 r. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otworzy przed zwiedzającymi nową wystawę czasową. Tym razem będzie to ekspozycja, która odkryje tajemniczy i fascynujący świat wierzeń i kultury jednej z największych starożytnych cywilizacji – starożytnego Egiptu.

NEWSLETTER
Dołącz do grona miłośników Archeologii Żywej! Podaj nam swojego maila, a powiadomimy Cię o najważniejszych wydarzeniach i informacjach.
My także nienawidzimy bałaganu w skrzynce pocztowej, dlatego nikomu nie sprzedamy Twojego adresu.

Mumie, hieroglify, piramidy, skarabeusze… Chyba każdy rozumie znaczenie tych pojęć. Ale czy wiecie, ilu bogów mieli starożytni Egipcjanie? Dlaczego budowali tak okazałe grobowce swoim władcom? Dlaczego mumifikowali swoich zmarłych, ale też zwierzęta?

Egipcjanie czuli bardzo silne związki z naturą, a otaczająca ich przyroda wpływała na ich postrzeganie świata i wyobrażenia o zaświatach, towarzyszyła im na różne sposoby w życiu codziennym i była źródłem inspiracji w sztuce. Niezwykłe cechy zwierząt – szybkość, zwinność, siła, zabójczy jad, świetny wzrok, umiejętność latania – czyniły z nich istoty bliskie bogom. Nie znaczy to, że Egipcjanie czcili zwierzęta jako takie – polowali przecież na nie i hodowali do różnych celów, również konsumpcyjnych – ale uważali, że poprzez ich ponadludzkie zdolności objawia się w nich pierwiastek boski. Niektóre zwierzęta uważane były więc za przedstawicieli bogów na ziemi.

Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu

Związki bogów ze zwierzętami pokazywane były w sztuce poprzez szczególnie charakterystyczny dla Egiptu sposób łączenia postaci ludzkiej ze zwierzęcą głową lub – rzadziej – odwrotnie. Bóstwa o cechach zwierzęcych pojawiają się zarówno na ścianach świątyń jak i na obiektach wotywnych i grobowych. Stele, sarkofagi, urny i skrzynki kanopskie dekorowane były malowanymi wyobrażeniami bóstw związanych z wierzeniami grobowymi i z opieką nad zmarłymi – stąd częste wizerunki bogiń z rozpostartymi opiekuńczo skrzydłami, a także przedstawienia Czterech Synów Horusa, którzy mieli w swojej pieczy zmumifikowane wnętrzności zmarłych.

Atrybuty wywodzące się ze świata zwierząt, charakterystyczne dla bogów, wskazywały też na boską władzę faraona. Od najdawniejszych czasów król przyczepiał sobie zwierzęcy ogon do paska, a na głowę wkładał koronę ozdobioną piórami – sokoła bądź strusia – i rogami baranimi. Ale najbardziej charakterystyczny element stroju królewskiego to niewątpliwie ureusz, czyli wyprężona bojowo kobra, zdobiąca czoło faraona – wcielenie potężnych bogiń, których zadaniem była ochrona faraona i niszczenie jego wrogów.

Zwierzęta Egiptu możemy znaleźć również wśród hieroglifów. Pismo egipskie składało się, w różnych okresach, od ok. 1000 znaków w okresie Starego Państwa, do ok. 5000 znaków w Okresie Ptolemejskim. Znaki te miały formę rozmaitych przedmiotów, zwierząt i ptaków, postaci ludzkich, fragmentów budowli i elementów krajobrazu. Trzeba jednak pamiętać, że nie było to pismo obrazkowe, ale ideograficzno-fonetyczne (tzn. znaki reprezentowały pojęcia i dźwięki). Zwyczajowo znaki te grupuje się w 26 kategoriach.  Rozmaite grupy zwierząt i ich części zajmują 7 kategorii, co stanowiło w okresie klasycznym pisma egipskiego 176 zwierzęcych znaków.

Co zobaczymy?

Wystawa przybliży znaczenie, jakie miały zwierzęta dla starożytnych Egipcjan. Temat ten ujęty będzie wieloaspektowo: zaprezentowane zostaną zwierzęta jako formy bóstw, jako wota, jako ofiary. Podkreślona zostanie ich rola w sztuce i w piśmie hieroglificznym. W ramach wystawy pokazane zostaną rzeźby, figurki i mumie zwierzęce, figurki bóstw o formie częściowo zwierzęcej, amulety, a także obiekty pokryte pismem hieroglificznym i dekorowane wyobrażeniami zwierząt.

 

 

Szczegóły

Rozpoczęcie:
23 kwietnia
Koniec:
16 lipca
Koszt:
3zł - 5zł
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie tagi:
, , , , , ,
Strona internetowa:
http://muzeum.stalowawola.pl/pl/wystawy/wystawy-planowane/item/1928-b%C3%B3stwa-i-ofiary-zwierz%C4%99ta-staro%C5%BCytnego-egiptu

Inny

Kurator wystawy
dr Monika Dolińska (Muzeum Narodowe w Warszawie)
Aranżacja wystawy
Koza Nostra Studio

Miejsce

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Sandomierska 1
Stalowa Wola, Polska
+ Mapy Google

One thought on “Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 Udostępnień
Udostępnij6
+1
Tweetnij
Udostępnij
Przypnij